در این مقاله تمامی اطلاعات مربوط به فناوری شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) را کاملا توضیح می‌دهیم و کاربردهای آن را برمی‌شماریم.
بعضی افراد یک مفهوم کلی از فناوری RFID در ذهن خود دارند. ازنظر آن‌ها فرایند کلی این فناوری بدین‌شکل است که تگ‌ RFID را روی کالاهای دلخواهتان قرار می‌دهید، سپس می‌توانید با استفاده از خواننده RFID تگ‌ها را اسکن و اطلاعات مربوط را جمع‌آوری کنید. اگرچه این توضیح ازلحاظ سطحی درست است و کار کلی این سیستم را نشان می‌دهد، موارد بسیار بیشتری وجود دارد که برای شناخت RFID باید آن‌ها را بدانید. در این مقاله تمامی اطلاعات موردنیاز به‌منظور شناخت بیشتر این فناوری کاملا ذکر شده است.

عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:

RFID چیست؟

شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) عبارت است از استفاده بی‌سیم از امواج فرکانس رادیویی برای انتقال داده‌ها که سرعت بسیار بالایی دارد. برچسب گذاری کالاهای مختلف توسط تگ‌های RFID به کاربران امکان می‌دهد موجودی و دارایی‌های خود را به‌طور خودکار و منحصر‌به‌فرد شناسایی و ردیابی کنند. RFID نسبت به دیگر روش‌های موجود برای شناسایی کالاها، قدرت و توانمندی بیشتری دارد. بسته به نوع RFID استفاده‌شده، این فناوری می‌تواند کالاهای برچسب‌گذاری‌شده در محدود چند سانتی‌متری تا چند ده متری را شناسایی کند.
RFID

از اولین کاربردهای  RFID می‌توان به شناسایی هواپیماهای دوست و دشمن در جنگ جهانی دوم اشاره کرد و اکنون کارایی آن تغییر بسیاری کرده است. این فناوری نه‌تنها سال به سال به پیشرفت خود ادامه می‌دهد‌، بلکه هزینه پیاده‌سازی و استفاده از سیستم RFID همچنان در حال کاهش است و باعث می‌شود RFID مقرون‌به‌صرفه و کارآمدتر شود.

 سیستم‌ RFID چیست؟

درحالی‌که هر سیستم ازنظر نوع دستگاه و پیچیدگی متفاوت خواهد بود؛ اما هر سیستم RFID حداقل شامل چهار مولفه زیر است:

 • خواننده (Reader)/ اسکنر 
 • آنتن‌
 • تگ‌
 • نرم‌افزار

ساده‌ترین سیستم می‌تواند شامل یک خواننده دستی با آنتن یکپارچه باشد که با تگ‌های RFID همراهی می‌شود. این در حالی است که نسخه‌های پیچیده‌تر با استفاده از خواننده‌های چنددرگاهی (multi-port readers)، باکس‌های GPIO، آنتن‌ها و کابل‌های متعدد، تگ‌های RFID و تنظیمات کامل نرم‌افزاری طراحی شده‌اند. در ادامه توضیحات کامل‌تری درباره این بخش‌ها ارائه می‌شود.

RFID از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

سیستم RFID از چند مولفه اساسی تشکیل شده است. این مولفه‌ها برای دستیابی به انتقال و دریافت قابل اطمینان داده‌ها باید هم‌زمان کار کنند. در ادامه هر کدام از این بخش‌ها که پیش‌تر نامشان را ذکر کردیم توضیح داده شده‌اند.
RFID

تگ RFID

این بخش برچسب فرستنده‌ای است که روی یک بستر نصب شده و با اطلاعات منحصر‌به‌فرد برنامه‌ریزی می‌شود. تگ‌ها هنگامی که از یک میدان فرکانس رادیویی تولید‌شده توسط آنتن خواننده عبور می‌کنند، فعال می‌شوند.
تگ‌های RFID معمولاً باتری ندارند و انرژی خود را از امواج رادیویی تولید‌شده توسط خواننده دریافت می‌کنند. هنگامی که تگ اطلاعات را از اسکنر/ آنتن دریافت می‌کند، انرژی از طریق آنتن داخلی به تراشه آن منتقل می‌شود. در هر تراشه، چهار بانک حافظه وجود دارد که EPC ،TID ،User و Reservation نامیده می‌شوند. هر یک از این بانک‌های حافظه حاوی اطلاعاتی درباره مواردی هستند که برچسب‌گذاری شده‌اند.
صدها تگ مختلف RFID در اشکال و اندازه‌های متفاوت با ویژگی‌ها و گزینه‌های خاص در دسترس هستند.

انواع تگ‌های RFID

از آنجا که کاربردهای بسیار متنوعی برای این فناوری وجود دارد، تگ‌های RFID و روش‌های دسته‌بندی آن‌ نیز همین‌گونه است. در ادامه انواع مختلف آن‌ها با توجه به فاکتورهای مختلف ذکر شده است:

 • شکل: خاتم، برچسب، کارت، نشان، برچسب سخت
 • نوع فرکانس: LF ،NFC ،HF ،UHF منفعل، BAP، فعال
 • عوامل محیطی: مقاوم در برابر آب، مقاوم در برابر دما، مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • شخصی‌سازی: ‌شکل، اندازه، متن، انکودینگ
 • موارد استفاده خاص: تگ‌‌های لباسشویی، تگ‌‌های سنسوری، تگ‌‌های قابل جاسازی، تگ‌‌های خودرو، تگ‌‌های دارای حافظه زیاد
 • مواد سازنده خاص: تگ‌های فلزی، تگ‌های شیشه‌ای، تگ‌هایی برای دستگاه‌های مملو از مایع

خواننده یا اسکنر

یک خواننده (اسکنر) ارتباطات رادیویی را از طریق آنتن‌ها اداره می‌کند. این بخش می‌تواند کارهایی از قبیل ارسال سیگنال به یک تگ خاص، هماهنگ‌‌کردن تگ با خواننده و یکپارچه‌سازی همه یا بخشی از محتوای تگ را انجام دهد. هدف اصلی خواننده، انتقال و جمع آوری اطلاعات است.
خواننده RFID مغز سیستم تلقی شده و برای عملکرد هر سیستم لازم است. این قطعه معمولاً به دو نوع مشخص تقسیم می‌شود: اسکنر RFID ثابت و اسکنر RFID متحرک. خوانندگان ثابت در یک مکان می‌مانند و معمولاً روی دیوارها، میزها، درگاه‌ها یا سایر مکان‌های ثابت نصب می‌شوند. در مقابل، خوانندگان متحرک را داریم که می‌توان آن‌ها را به‌صورت دستی استفاده کرد که انعطاف‌پذیری خوبی ارائه می‌دهند.
RFID

انواع خواننده‌های RFID

همان‌طورکه پیش‌تر گفته شد، رایج‌ترین روش برای دسته‌بندی اسکنرها، طبقه‌بندی آن‌ها به‌صورت ثابت یا متحرک است. روش‌های دیگری نیز برای تمایز بین خوانندگان RFID وجود دارد که شامل فاکتورهایی مانند اتصال، موارد استفاده، ویژگی‌ها، قابلیت پردازش، پورت‌های آنتن و گزینه‌های دیگر می‌شود. در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره شده است.

 • دامنه فرکانس: ۹۰۲ تا ۹۲۸ مگاهرتز ایالات متحده آمریکا، ۸۶۸ تا ۸۶۸ مگاهرتز اتحادیه اروپا و موارد دیگر
 • گزینه‌های اتصال: وای‌فای، بلوتوث، شبکه محلی، USB، درگاه کمکی و موارد یگر
 • برنامه‌های موجود: HDMI ،GPS ،USB، دوربین، GPS ،GPIO، بارکد 1D / 2D، قابلیت‌های تلفن همراه
 • قابلیت‌های پردازش: پردازش آنبورد، بدون پردازش آنبورد
 • گزینه‌های برق: آداپتور برق، PoE، باتری، در خودرو، USB
 • پورت‌های آنتن موجود: بدون پورت خارجی، ۱ درگاه، ۲ درگاه، ۴ درگاه، ۸ درگاه، ۱۶ درگاه

آنتن

آنتن از سیم‌پیچی با یک شبکه همسان تشکیل شده است. هدف اصلی آنتن، تاباندن امواج الکترومغناطیسی تولید‌شده توسط خواننده است و به همین ترتیب سیگنال‌های فرکانس رادیویی را از فرستنده دریافت می‌کند.
آنتن‌های RFID المان‌های لازم در یک سیستم RFID هستند زیرا سیگنال خواننده RFID را به امواج RF تبدیل می‌کنند که می‌توانند توسط تگ‌های RFID دریافت شوند. بدون آنتن، چه یکپارچه و چه مستقل، خواننده RFID نمی‌تواند به درستی سیگنال‌ها را به تگ‌ها ارسال و دریافت کند.

انواع آنتن‌ها

آنتن‌ها، مانند اکثر تجهیزات RFID، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که به پیدا‌کردن بهترین گزینه برای یک مورد خاص کمک می‌کنند. اگرچه آنتن‌ها با توجه به چند عامل مختلف دسته‌بندی می‌شوند؛ اما متداول‌ترین گروه‌بندی‌ها برای آن‌ها از طریق دو عامل قطبیت (‌مدور در مقابل خطی) و ناهمواری (داخلی و خارجی) انجام می‌شود. در ادامه به چند نمونه از فاکتورهای مهم برای دسته‌بندی آنتن‌های RFID اشاره شده است.

 • دامنه فرکانس: ۹۰۲ تا ۹۲۸ مگاهرتز، ۸۶۵ تا ۸۶۸ مگاهرتز، ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز
 • قطبیت: ‌مدور، خطی
 • ناهمواری: دارای رتبه‌بندی IP داخلی، دارای رتبه‌بندی IP خارجی
 • نوع نصب: آنتن قفسه‌ای، آنتن زمینی، آنتن صفحه‌ای، آنتن پورتال

 نرم‌افزار

در تجارت، صرفا توانایی خوانش تگ‌های RFID کافی نیست؛ زیرا بدون امکان دسترسی و استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده این فرایند کامل نمی‌شود. نرم‌افزار این پیوند را ارائه می‌دهد و کمک می‌کند تا اطلاعات به‌دست آمده معنی‌دار و عملی شوند. به‌طور کلی، هنگام کار با اطلاعات RFID سه نوع مختلف نرم‌افزار درگیر می‌شوند.
نرم افزار RFID
در اولین قدم سفت‌افزار دیده می‌شود،‌ نرم‌افزاری که روی خود سخت‌افزار RFID قرار دارد. این بخش تنها وظیفه راه‌اندازی دستگاه را برعهده دارد. سپس یک نرم‌افزار کاربردی وجود دارد که از داده‌های جمع‌آوری‌شده RFID شما برای رفع نیازهای خاص تجاری استفاده می‌کند. این بخش می‌تواند از اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری مدیریت موجودی گرفته تا اپ‌های حضور و غیاب کارمندان را شامل شود. همچنین میان سفت‌افزار و اپلیکیشن، یک میان‌افزار وجود دارد که داده‌های RFID خام را جمع کرده و به‌عنوان وسیله‌ای برای به اشتراک‌گذاری این داده‌ها با نرم‌افزار کاربردی عمل می‌کند. میان‌افزار در پشت صحنه کار می‌کند و همچنین می‌تواند توانایی کنترل و نظارت بر سخت‌افزار RFID و سلامت کلی سیستم را به شما ارائه دهد. می‌توانید این بخش را به‌عنوان پیوندی بین سایر اجزای RFID و برنامه‌های خود در نظر بگیرید.

 لایه رابط خوانش

لایه رابط خوانش (reader interface layer) به عنوان مجرای بین اسکنرها و عناصر سخت‌افزاری مانند رایانه‌ها استفاده می‌شود. قسمت مذکور یکی از مواردی است که کمتر به عنوان بخش اصلی این سیستم شناخته می‌شود؛ اما نباید آن را فراموش کرد، به همین دلیل به عنوان گزینه آخر به آن اشاره کردیم.

 تاریخچه RFID

فناوری فرکانس رادیویی در قرن بیستم به نهایت پیشرفت خود رسیده و کاربردهای زیادی دارد. معمولا دستیابی به این فناوری را به لئون ترمین، فیزیکدان روسی، نسبت می‌دهند که در سال ۱۹۴۶ از آن استفاده کرده بود. اما حقیقت این است که گرچه ترمین توانسته برای اولین‌بار از این فناوری با موفقیت استفاده کند؛ اما RFID ریشه‌های عمیق‌تری در تاریخ دارد. RFID ترکیبی از فناوری رادار و رادیو است. رادار در دهه ۱۹۲۰ در ایالات متحده آمریکا ساخته شد. دانشمندان به رابطه بین برق و مغناطیس، كه بستری برای پخش رادیویی است، در آغاز قرن نوزدهم اشاره کرده‌اند. هری استاکمن در سال ۱۹۸۴ مقاله‌ای نوشت که شامل تمامی تحقیقات پیشین درباره این فناوری بود.
از فناوری RFID برای افزایش کارایی در سیستم‌های نظارت بر حمل‌و نقل‌، تجارت و سرقت استفاده شده است. سیر تکاملی RFID که در زیر شرح داده‌شده نشان می‌دهد که کتابخانه‌ها به خوبی از استفاده گسترده این فناوری بهره‌مند شده‌اند.

۱۹۱۰ تا ۱۹‎‎۲۰: تأسیس موارد بنیادین

 •  رادار به عنوان یک فناوری در ایالات متحده آمریکا در دهه ۱۹۲۰ توسعه یافته است.
 • پس از آن RFID، یک فناوری ترکیبی رادیویی، ساخته شد.

۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰:‌ پیشرفت

 • انگلیس از فرستنده IFF، فناوری مرتبط با RFID، برای تشخیص هواپیماهای دشمن در طول جنگ جهانی دوم استفاده کرد.

RFID در جنگ جهانی

۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰: اختراع RFID

 • در طراحی رادار تغییراتی ایجاد و پس از آن RFID اختراع شد.
 • هری استاكمن درباره این موضوع، communication by Means of Reflected Power را منتشر کرد.

۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰:‌ زمان تحقیق و توسعه

 • فناوری‌های مربوط به RFID در آزمایشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفتند.
 • طرح‌های توسعه یافته‌ای برای سیستم‌های فرستنده دوربرد هواپیماها معرفی شدند.

۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰: بزرگ‌تر‌شدن بازار RFID

 • در طول دهه ۱۹۶۰ مخترعان از فناوری فرکانس رادیویی برای دستگاه‌هایی که بازارهای فراتر از ارتش را هدف قرار می‌دادند استفاده کردند.
 • شرکت‌های Sensormatic ،Checkpoint و Knogo با استفاده از RFID، فناوری پیشگیری از سرقت را برای مصرف عمومی توسعه دادند.

۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰: تلاش سخت برای بهتر‌شدن

 • موسسات دانشگاهي، شركت‌هاي آزمايشگاه‌هاي دولتي و محققان مستقل همگي در حال توسعه فناوري RFID بودند.
 • تلاش‌های صورت گرفته در این بازه زمانی با هدف جمع‌آوری الکترونیکی عوارض، ردیابی حیوانات و وسایل نقلیه و اتوماسیون کارخانه بود.

۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰:‌ توسعه تجاری

 • فناوری RFID کاملا پیاده‌سازی شد و اروپا و ایالات متحده آمریکا RFID را برای سیستم‌های حمل و نقل، ردیابی حیوانات و برنامه‌های تجاری اعمال کردند.

۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰: عادی‌شدن RFID

 • RFID به‌طور گسترده‌ای توسط مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰:‌ پیشرفت

 • فناوری پیشرفته موجب کوچک‌تر‌شدن RFID می‌شود.
 • قیمت آن در حال کم‌شدن است.

 کیت RFID چیست

کیت توسعه RFID کیتی است که معمولاً توسط سازنده اسکنر گردآوری می‌شود و همه موارد لازم برای شروع خوانش و نوشتن اطلاعات روی تگ‌های RFID را در خود جای داده است. کیت‌های توسعه به عنوان بهترین راه برای شروع استفاده از فناوری RFID توصیه می‌شوند زیرا به افراد اجازه می‌دهد تا وارد آن شده و ‌آزمایش‌های خود را شروع کنند.

کیت RFID
از آنجا که این کیت‌ها معمولاً توسط سازنده خواننده ساخته می‌شوند، در آن‌ها موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد که اسکنر را با آنتن و برخی از تگ‌های RFID برای تست ترکیب می‌کند. کیت‌های توسعه معمولاً شامل یک نمونه برنامه برای خواندن و نوشتن تگ‌های RFID است.

 RFID چگونه کار می‌کند

RFID متعلق به گروهی از فناوری‌ها است که به آن‌ها شناسایی و ضبط خودکار داده (AIDC) گفته می‌شود. روش‌های AIDC به‌طور خودکار هویت اشیا را شناسایی، داده‌های مربوط به آن‌ها را جمع‌آوری و مستقیماً آن‌ها را وارد سیستم‌های رایانه‌ای می‌کند و همه این کارها با دخالت کم یا بدون هیچ‌گونه مداخله انسانی انجام می‌شود. در این میان RFID از امواج رادیویی برای تحقق این امر استفاده می‌کنند.
اگر بخواهیم ساده به این مسئله نگاه کنیم، سیستم‌های RFID از سه جز تشکیل شد‌ه‌اند: تگ RFID یا تگ هوشمند، خواننده RFID و آنتن که پیش‌تر کاملا درباره آن‌ها صحبت کردیم. تگ‌های RFID شامل یک مدار یکپارچه و آنتن هستند که برای انتقال داده‌ها به دستگاه خواننده RFID مورد استفاده قرار می‌گیرند. سپس خواننده RFID امواج رادیویی را به شکل قابل استفاده‌تری از داده تبدیل می‌کند. درنهایت، اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تگ‌ها از طریق یک رابط به سیستم رایانه‌ای میزبان منتقل می‌شود، جایی که می‌توان داده‌ها را در یک پایگاه ذخیره کرد و بعداً به تجزیه و تحلیل‌ آن‌ها پرداخت.

 انواع RFID

در طیف الکترومغناطیسی، سه دامنه فرکانس اصلی برای فرایند انتقال RFID وجود دارد: فرکانس پایین، فرکانس بالا و فرکانس فوق‌العاده بالا. در ادامه اطلاعات هر کدام از این موارد ذکر شده است.
انواع RFID

فرکانس پایین

 • دامنه فرکانس عمومی: ۳۰ تا ۳۰۰ کیلوهرتز
 • دامنه فرکانس اولیه: ۱۲۵ تا ۱۳۴ کیلوهرتز
 • محدوده خوانش: تا ۱۰ سانتی‌متر
 • هزینه متوسط هر تگ: ۰٫۷۵ دلار تا ۵ دلار
 • موارد استفاده: ردیابی حیوانات، کنترل دسترسی، کلید اتومبیل، مواردی که دارای حجم زیاد مایعات و فلزات هستند
 • جوانب مثبت: کارایی خوب در نزدیکی مایعات و فلزات، دارای استانداردهای جهانی
 • جوانب منفی: محدوده خوانش بسیار کوتاه، حافظه محدود، سرعت انتقال داده کم، هزینه تولید بالا

انواع RFID

فرکانس بالا

 • دامنه فرکانس اولیه: ۱۳٫۵۶ مگاهرتز
 • محدوده خوانش: تا ۳۰ سانتی‌متر
 • هزینه متوسط هر تگ: ۰٫۲۰ تا ۱۰ دلار
 • موارد استفاده: کیوسک‌های فیلم، کتاب‌های کتابخانه، کارت‌های شناسایی شخصی، تراشه‌های مخصوص بازی، اپ‌های NFC
 • جوانب مثبت: پروتکل‌های جهانی NFC، گزینه‌های حافظه بیشتر، استانداردهای جهانی
 • جوانب منفی: دامنه کوتاه خوانش، سرعت انتقال داده کم

انواع RFID

فرکانس بسیار زیاد

 • دامنه فرکانس عمومی: ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ مگاهرتز
 • دامنه فرکانس اولیه: ۴۳۳ مگاهرتز، ۹۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز

انواع RFID
همچنین دو نوع RFID وجود دارد که در محدوده فرکانس فوق‌العاده بالا قرار دارند؛ RFID فعال و RFID منفعل که در ادامه اطلاعات آن‌ها ذکر شده است.

RFID فعال

 • دامنه فرکانس اولیه: ۴۳۳ مگاهرتز ( می‌تواند در محدوده فرکانس بسیار بالا از ۲٫۴۵ گیگاهرتز استفاده کند)
 • محدوده خوانش: ۳۰ تا بیش از ۱۰۰ متر
 • هزینه متوسط ​​هر تگ: ۲۵ دلار تا ۵۰ دلار
 • موارد استفاده: ردیابی خودرو، تولید خودکار، معدن، ساخت و ساز، ردیابی کالا
 • جوانب مثبت: محدوده خوانش بسیار وسیع، هزینه زیرساخت کمتر (در مقابل RFID غیرفعال)، ظرفیت حافظه زیاد، نرخ انتقال داده بالا
 • جوانب منفی: هزینه بالای تگ، محدودیت حمل و نقل (به دلیل باتری)، احتمال نیاز به نرم‌افزار پیچیده‌، تداخل زیاد فلز و مایعات در فرایند کار

RFID غیرفعال

 • دامنه فرکانس اولیه: ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز
 • محدوده خوانش: تا ۲۵ متر
 • هزینه متوسط ​​هر تگ: ۰٫۰۹ تا ۲۰ دلار
 • موارد استفاده: ردیابی زنجیره تأمین، تولید، داروسازی، عوارض الکترونیکی، بررسی موجودی، زمان‌بندی مسابقه، ردیابی کالا
 • جوانب مثبت: محدوده وسیع خوانش، هزینه کم برای هر تگ، تنوع گسترده در اندازه و شکل برچسب‌ها، استانداردهای جهانی، سرعت انتقال اطلاعات بالا
 • جوانب منفی: هزینه‌های بالای تجهیزات، ظرفیت حافظه متوسط​​، تداخل زیاد فلز و مایعات

کاربردهای RFID

این فناوری کارایی‌هایی مختلفی دارد که از آن‌ها می‌توان به کنترل داخلی دارایی‌های ثابت، کنترل داخلی دارایی‌های منسوخ شده و پیشگیری از سرقت اشاره کرد. همان‌طورکه پیش‌تر اشاره شد، RFID دارای دو جز اصلی تگ و خواننده است. هنگامی که این بخش اسکن می‌شود، آنتن درون تگ موج رادیویی را شناسایی کرده و پاسخی را به خواننده ارسال می‌کند. در ادامه چند کاربرد اصلی RFID ذکر شده است.

موجودی‌های فیزیکی

یکی از مولفه‌های اصلی کنترل داخلی دارایی‌های ثابت، موجودی فیزیکی است که طی آن کلیه دارایی‌های مورد نظر پیدا و ثبت می‌شود. عملکرد سیستم RFID بدین صورت است که فرایند شناسایی موجودی فیزیکی را آسان‌تر می‌کند. برای استفاده از این فناوری، باید ابتدا تگ RFID به محصولات متصل شود. سپس شماره تگ به شناسه اصلی کالا تبدیل می‌شود زیرا با تمام اطلاعات موجود درباره آن محصول خاص مرتبط است.
هنگام انجام این فرایند، باید تگ‌های هر کالا اسکن شوند تا با این کار اطلاعات هر کدام از آن‌ها در پایگاه داده ثبت شود. سپس می‌توان این اطلاعات را به صورت فهرست چاپ و بررسی کرد تا متوجه شد کدام کالا به مرحله نهایی نرسیده است.
کاربردهای RFID

کنترل داخلی دارایی‌های منسوخ‌شده

ممکن است شرکت‌ها از فناوری RFID برای برچسب‌گذاری کالاهای کوچک‌تر خود نیز استفاده کنند؛ زیرا یک سیستم کنترل خوب شامل کلیه دارایی‌های شرکت‌ها، به‌ویژه مواردی است که احتمال دارد دزدیده شده یا از بین بروند.
شرکت باید از سیستم یا فایل جداگانه‌ای برای اقلام منسوخ‌شده استفاده کند؛ زیرا این دارایی‌های سرمایه‌ای است که هزینه استهلاک دوره‌ای را ایجاد می‌کند و باید با صورت‌های مالی سازگار شود. برای انجام این فرایند نیز از RFID استفاده می‌شود.

پیشگیری از سرقت

شرکت‌هایی که با حجم بالایی از سرقت روبه‌رو می‌شوند یا کسب‌وکارهایی که نیاز به بررسی ورود و خروج افراد دارند، می‌توانند از نصب اسکنرهای RFID دم در محل کار برای افزایش امنیت تجارت خود استفاده کنند. اگر کارمندی بخواهد با یک کالای برچسب زده‌شده آنجا را ترک کند، اسکنر به مسئول پذیرش یا نگهبان امنیتی اطلاع می‌دهد. بدین شکل دیگر کسی نمی‌تواند محصولی را خارج کرده یا به سرقت ببرد.

موارد استفاده از RFID

موارد استفاده از RFID در مکان‌های مختلف بی‌شمار است. کارایی این فناوری از مناطق گسترده‌ای مانند ردیابی موجودی کالا تا مدیریت زنجیره تأمین گسترش می‌یابد و بسته به شرکت یا صنعت می‌تواند تخصصی‌تر شود. به‌طور کلی، موارد بسیاری برای بررسی توسط این فناوری وجود دارند که نمی‌توان همه آن‌ها را نام برد. چیزی که RFID را با نمونه‌های دیگر خود متمایز می‌کند، سرعت و قدرت بالای آن است که می‌تواند در شرایط خاص برای شرکت‌های بزرگ و کوچک کارآمد باشد.
RFID
در زیر چند مورد نام برده شده است که با موفقیت از فناوری RFID استفاده می‌کنند:

 • ردیابی زمان مسابقه
 • مدیریت زنجیره تأمین
 • ردیابی کالاهای دارویی
 • ردیابی موجودی
 • ردیابی دارایی IT
 • ردیابی لباس و پارچه
 • پیگیری فایل
 • ردیابی کالای حمل و نقل برگشت‌پذیر (RTI)
 • ردیابی شرکت‌کننده‌های یک رویداد
 • کنترل دسترسی
 • ردیابی خودرو
 • ردیابی نوزادان بیمارستان
 • ردیابی حیوانات
 • ردیابی ابزارها
 • ردیابی جواهرات
 • ردیابی موجودی خرده‌فروشی
 • ردیابی لوله و قرقره
 • ردیابی لجستیک (مدیریت مواد)
 • کیوسک‌های فیلم
 • ردیابی کتاب‌های کتابخانه
 • کمپین‌های بازاریابی
 • سیستم‌های موقعیت مکانی لحظه‌ای

 تکنولوژی RFID در ایران

هم‌اکنون پروژه‌های مختلفی با کمک فناوری RFID در حال انجام است که بعضی از آن‌ها در ایران نیز استفاده می‌شوند. گفته می‌شود در کشور ما، بیشتر از RFID در زمینه موارد چاپی مانند کارت ملی، گذرنامه و کارت بهداشت استفاده می‌شود. این موارد استفاده همگی در بخش شناسایی نزدیک قرار می‌گیرند که پیش‌تر درباره آن توضیحاتی ارائه کردیم.
RFID
اما ایران در حال پیشرفت بوده و قصد دارد موارد استفاده از RFID را بیشتر کند. کارت حضور و غیاب، کنترل جاده‌ای خودرو، کنترل طرح ترافیک بدون پلیس، ردیابی قطعات یدکی، سیستم امانت‌داری کتابخانه‌ها و کاهش مصرف برق از نمونه‌ پروژه‌هایی هستند که در آینده شاهد استفاده بیشتر آن‌ها در ایران خواهیم بود.

 مزایای و معایب استفاده از تکنولوژی  RFID

شناسایی فرکانس رادیویی یک سیستم خودکار است. مانند بارکد یا نوار مغناطیسی روی کارت اعتباری، تگ RFID یک کد شناسایی منحصر‌به‌فرد ارائه می‌دهد که توسط دستگاه اسکن قابل خوانش است. برخلاف سایر سیستم‌های شناسایی،  RFID از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط با اسکنرها استفاده می‌کند. وقتی خواننده‌ای این امواج را شناسایی می‌کند، آن‌ها را به داده‌های دیجیتالی تبدیل کرده و شی حاوی برچسب مذکور را مشخص می‌کند. فناوری RFID مزایای بی‌شماری دارد؛ اما با محدودیت‌ها و اشکالاتی نیز همراه است. در ادامه مزایا و معایب این فناوری را بررسی می‌کنیم.

محدوده اسکن

خواننده RFID می‌تواند تگ را در محدوده فرکانس مشخص‌شده اسکن کند و هیچ محدودیتی ازنظر دید ندارد. در مقابل، روش‌های دیگری مانند اسکن بارکد استفاده می‌شود که خواننده را موظف می‌کند برای اسکن حتما  به آن «نزدیک» باشد. سیستم‌های RFID می‌توانند به‌طور خودکار شناسه‌های تگ را از راه دور و حتی در برخی موارد با وجود موانع موجود بین برچسب و خواننده شناسایی کنند.

قابلیت‌های RFID

سیستم‌های RFID می‌توانند چندین مورد را به‌طور هم‌زمان اسکن کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید کالاهای ورودی را در انبار خود در جعبه اسکن کنید؛ این فرایند به شما امکان می‌دهد که بدون نیاز به اسکن بارکد جداگانه روی هر محصول، همه کالا‌ها را هم‌زمان کنترل کنید. سایر سیستم‌های ID معمولاً برای هر شی شناسه مشخص یا محدودی دارند؛ اما تگ‌های RFID می‌توانند حاوی اطلاعات بیشتری باشند. برخی از آن‌ها پا را فراتر گذاشته و به شما امکان می‌دهند اطلاعات جدیدی اضافه کرده یا موارد پیشین را تغییر دهید.
همچنین می‌توانید تگ‌های مخصوص را درون محصول قرار داده یا از پوشش‌های پلاستیکی برای محافظت از آن‌ها استفاده کنید. این باعث قوی‌تر بودن آن‌ها نسبت به نمونه‌های دیگر می‌شود. به عنوان مثال، بارکدها حتما باید در بخش خارجی محصولات قرار بگیرند و همین مسئله باعث می‌شود احتمال خرابی آن‌ها بالا رفته و به‌مرور زمان نتوان به‌راحتی اسکنشان کرد.
RFID

سرعت و راحتی RFID

اسکنرهای RFID می‌توانند برچسب‌ها را در عرض چند میلی‌ثانیه اسکن کرده و به‌طور خودکار کار کنند. سیستم‌های اسکن نوری ممکن است به عملکرد دستی احتیاج داشته باشند و شاید حتی با سرعت کمتری کار کنند؛ زیرا اپراتور مجبور است خواننده و کد را دقیق تنظیم کند تا فرایند اسکن با موفقیت انجام شود. سرعت عمل بالای این فناوری همچنین برای خدماتی مانند پرداخت وجه کارایی زیادی دارد. به عنوان مثال، برخی از مکان‌های خاص مانند شهربازی‌ها به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهند تا پول خود را به مچ‌بندهای دارای RFID منتقل کنند تا بتوانند برای پرداخت هزینه هر دستگاه از آن‌ها استفاده کنند و بدین شکل سرعت بالا رود. با این روش بازدیدکنندگان مجبور نیستند کیف پول به همراه داشته باشند و ممکن است زمان کمتری را در صف انتظار سپری کنند.

هزینه‌های RFID

اگرچه فناوری RFID از دهه ۱۹۷۰ وجود داشته؛ اما هزینه‌های اولیه زیاد، استفاده از آن را به مشاغل بزرگ‌تر محدود می‌کند. اگرچه هزینه‌ها در حال کاهش است، تنظیم و استفاده از سیستم‌های RFID معمولاً نسبت به سیستم‌های جایگزین مانند اسکن نوری گران‌ترند. با این حال، سیستم‌های RFID مزایای خاص خود را دارند که از آن‌ها می‌توان به کاهش هزینه‌های نیروی کار و بهبود کارایی اشاره کرد.

مشکلات اسکن

با وجود قابل اطمینان بودن RFID، این سیستم هنوز هم می‌تواند مشکلاتی داشته باشد. اگرچه اسکنرها می‌توانند از اکثر مواد غیرفلزی عبور کرده و تگ RFID را اسکن کنند؛ اما با فلز و آب مشکل دارند. این واقعیت که شما می‌توانید چندین شی را در محدوده‌ خاصی اسکن کنید یک مزیت است؛ اما همچنین با مشکلات احتمالی همراه است که می‌تواند باعث سوء عملکرد شود. اگر اسکنر از چند تگ مختلف به‌صورت هم‌زمان سیگنال دریافت کند، این مسئله ممکن است باعث تداخل در انجام کار شود. حتی ممکن است هنگام کار، دو اسکنر سیگنال‌های هم را دریافت کرده و دچار مشکل شوند.

نکات امنیتی و حریم خصوصی RFID

همچنین برخی مسائل امنیتی نیز درباره RFID مطرح می‌شود. دستگاه‌های غیرمجاز ممکن است قادر به خواندن و حتی تغییر داده‌های تگ‌ها بدون اطلاع شخص صاحب آن شی باشند. کانال‌های جانبی می‌توانند هنگام انتقال داده‌ها از تگ به اسکنر، اطلاعات RFID را دریافت کنند؛ این امر می‌تواند به مهاجم امکان دسترسی به رمزهای عبور یا اطلاعات دیگر را فراهم کند. بعضی از ایالت‌ها برای محدود‌کردن فعالیت‌هایی که ممکن است از فناوری RFID برای جمع‌آوری اطلاعات شخصی استفاده کنند، اساسنامه حریم خصوصی دارند.

چگونه بهترین RFID را انتخاب کنیم؟

اگر پس از خواندن این مقاله تصمیم گرفته‌اید که از RFID در کسب‌وکار خود استفاده کنید؛ اما از شیوه انتخاب بهترین RFID برای هدف خود خبر ندارید، این بخش مقاله برای شما نوشته شده است. در زیر عواملی ذکر شده است که باید در انتخاب RFID مناسب در نظر بگیرید.
RFID

محدوده فرکانس

همان‌طورکه پیش‌تر اشاره کردیم، این سیستم به‌طور معمول از امواج الکترومغناطیسی در باند فرکانس پایین (LF)، فرکانس بالا (HF) و فرکانس فوق‌العاده بالا (UHF) استفاده می‌کند. برای برقراری ارتباط مناسب، تگ‌ها و اسکنرها باید در یک فرکانس کار کنند.
پهنای باند یک منبع کمیاب است و به دلیل این محدودیت، هر کشوری مقرراتی را تعیین می‌کند که مشخص‌کننده دامنه فرکانس برای انتقال RFID هستند. هنگام انتخاب آنتن، مطمئن شوید محدوده فرکانسی را که برای منطقه شما قابل استفاده است انتخاب کرده‌اید، در غیر این صورت سیستم شما کار نمی‌کند.

قطبش

بیشتر آنتن‌های RFID به‌صورت مدور قطبی یا خطی قطبی هستند. وقتی می‌گوییم آنتن‌ها به صورت خطی قطبی شده‌اند، منظورمان این است که آنتن‌ها امواج فرکانس رادیویی را در یک صفحه واحد (به صورت افقی یا عمودی) ارسال می‌کنند. از طرف دیگر، آنتن های قطبی دایره‌ای، امواج فرکانس رادیویی را به صورت دورانی، در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌فرستند. وقتی آنتن‌ها رو‌به‌روی هم قرار می‌گیرند، در همان راستا امواجی از خود ساطع می‌کنند؛ ممکن است در جایی که امواج با هم هم‌پوشانی دارند مشکل ایجاد شود. بنابراین مهم است که قطبش آنتن‌ها را تعیین کنید تا عملکرد RFID به حداکثر برسد.

بهره آنتن

آنتن‌هایی با بهره (gain) بیشتر را انتخاب کنید. هرچه بهره بیشتر باشد، عرض پرتو نیز باریک‌تر است. اگرچه آنتن‌های با بهره بالاتر، منطقه باریک‌تری را ایجاد می‌کنند؛ اما پرتو باریک مسافت بیشتری را طی خواهد کرد.

کلام آخر

درنهایت، باید گفت که فناوری RFID در حال پیشرفت است و می‌توان در آینده‌ای نه‌چندان دور موارد استفاده بیشتری از آن را مشاهده کرد. تاکنون مصارف خلاقانه‌ مختلفی برای آن در نظر گرفته شده؛ اما ممکن است شاهد استفاده از آن در مکان‌های دیگری نیز باشیم. به‌طور کلی، RFID راهی بسیار سریع و آسان برای بررسی و ردیابی موارد مختلف است و امیدواریم بتوانیم شاهد پیشرفت بیشتر آن باشیم زیرا این مسئله می‌تواند باعث کاهش قیمت آن نیز شود. درنتیجه، کم‌شدن قیمت نیز می‌توان انتظار داشت از این فناوری در کسب‌وکارهای کوچک‌تر نیز استفاده شود.
نظر شما همراهان زومیت درباره این فناوری چیست؟ آیا تا به‌حال از آن استفاده کرده‌اید؟

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین‌های امروز

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط techkhabari

3,655 دیدگاه برای “فناوری RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس رادیویی”
 1. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful info specially the last phase 🙂 I care for such information much.
  I used to be looking for this certain info for a very lengthy time.
  Thanks and best of luck.

 2. I almost never drop comments, but i did a few searching and wound up here فناوری RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس
  رادیویی – تکنولوژی خبری. And I do have a few questions for you
  if you tenbd not too mind. Could it be just me or does it look likee some of thesse remarks appear lioke they are left by brain dead individuals?

  😛 And, iff youu aare poseting on other social sites, I’d loke to keep up
  wwith anything fresh you have to post. Would yyou list of the complete
  urls of your public pages like your linkedin profile, Facebook page
  or twitter feed?

  Look into my homepage; Coin

 3. Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew
  of any community forums that cover the same topics discussed in this article?

  I’d really like to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks a lot!

 4. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 5. We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your website offered us with valuable info to work on.
  You’ve done an impressive job and our entire community will be
  grateful to you.

 6. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
  you are a great author. I will remember to bookmark your blog and will come
  back later on. I want to encourage one to continue your great
  posts, have a nice day!

 7. Gгeat beаt ! Ι wish too aрprentice while you amenjd
  your webѕite, how coᥙld i subscгibe for a bloց site?
  The aϲcount aided me a acceptable deal.
  I had bee a little bit acԛսainted of this your broadcast offеred
  bƄright clear concept

  my blog; Cek Tautan Ini

 8. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you present.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same old rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 9. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to
  see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 10. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods and we are looking to exchange techniques with others, why
  not shoot me an email if interested.

 11. Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a
  look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and brilliant style and design.

 12. Hi there! This post could not be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going to forward this information to
  him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 13. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great website and I
  look forward to seeing it improve over time.

 14. My brother suggested I might like this web site. He used to be totally
  right. This put up actually made my day. You can not imagine simply
  how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 15. You’ve made some good points there. I checked on the web for additional
  information about the issue and found most people will go along with your views
  on this website.

 16. Hello there I am so delighted I found your web site, I really
  found you by error, while I was browsing on Bing for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say
  thank you for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the moment but I have
  book-marked it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the great work.

 17. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through many of the articles I realized it’s new
  to me. Anyways, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 18. Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting
  this to my followers! Superb blog and outstanding style and design.

 19. A person necessarily lend a hand to make severely posts I would state.
  This is the first time I frequented your web page and thus
  far? I amazed with the analysis you made to make this particular post extraordinary.
  Fantastic task!

 20. I delight in, lead to I discovered exactly what I used
  to be taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 21. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this hike.

 22. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to
  the blog world but I’m trying to get started and set up my
  own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 23. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Cheers

 24. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 25. hello there and thank you for your info – I
  have definitely picked up anything new from right
  here. I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced to reload the website a
  lot of times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if ads and
  marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my
  e-mail and could look out for a lot more
  of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.

 26. Hey there! I just would like to offer you a
  big thumbs up for the great info you’ve got right
  here on this post. I am returning to your site for more soon.

 27. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well.

  In truth, your creative writing abilities has inspired me to
  get my own, personal website now 😉

 28. May I simply say what a comfort to find somebody that
  really understands what they are talking about on the
  internet. You definitely realize how to bring a problem to
  light and make it important. A lot more people
  should read this and understand this side of your story. I
  can’t believe you aren’t more popular since you most
  certainly have the gift.

 29. Great weblog right here! Also your site so much up fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link in your host?

  I want my site loaded up as quickly as yours lol

 30. Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be a
  leisure account it. Look complicated to far added agreeable from you!

  However, how can we keep in touch?

 31. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post
  is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

  You are amazing! Thanks!

 32. Thanks , I have recently been looking for info about this topic for
  ages and yours is the best I’ve came upon till now. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 33. My developer is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am nervous
  about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 34. I’m now not certain the place you’re getting your information, however good topic.
  I must spend some time finding out much more or figuring out more.
  Thanks for great info I used to be in search of this info for
  my mission.

 35. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you
  continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 36. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever
  before.

 37. I’m curious to find out what blog system you have
  been working with? I’m experiencing some small security issues with my
  latest blog and I would like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 38. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your
  post’s to be just what I’m looking for. Would you
  offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you
  write in relation to here. Again, awesome weblog!

 39. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Many thanks

 40. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on.
  You’ve done a formidable job and our whole community will be
  grateful to you.

 41. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with
  SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!

 42. Hello would you mind leting mе know which web hоst you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different ѡeb browsers and I
  must say this blog lodѕ а lot faѕter then most. Ϲan you suggest a ɡood web hosting pгovider at a honest price?
  Kudos, I appreciate it!

  my web рɑge judi bola

 43. Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to generate a top notch article… but what
  can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 44. Excellent blog here! Also your site a lot up
  very fast! What web host are you the use of? Can I get your associate hyperlink on your host?
  I desire my site loaded up as fast as yours lol

 45. This is the perfect webpage for everyone who wants to understand this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not that I
  personally will need to…HaHa). You definitely put a new
  spin on a topic that has been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent!

 46. Woah! I’m really loving the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance”
  between user friendliness and visual appearance. I must
  say that you’ve done a very good job with this. Additionally, the blog loads extremely fast
  for me on Opera. Exceptional Blog!

 47. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this
  is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 48. Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great
  author.I will remember to bookmark your blog and will often come back
  sometime soon. I want to encourage you to continue your
  great work, have a nice evening!

 49. Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 50. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both
  show the same outcome.

 51. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no
  backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 52. Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My web site looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any recommendations, please share. Thanks!

 53. Usually I don’t learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do
  so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice
  article.

 54. hello!,I like your writing very a lot! share we communicate extra about your article on AOL?
  I need a specialist on this area to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to look you.

 55. Hello there, I discovered your web site by the use of
  Google whilst looking for a similar matter, your site got here up, it appears to be like good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your weblog thru Google, and
  located that it is really informative. I am going to be careful for brussels.

  I’ll appreciate in the event you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 56. Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web
  site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered vivid transparent concept

 57. I do agree with all of the ideas you have offered to your post.
  They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are too short for beginners.
  Could you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 58. Hi, i believe that i noticed you visited my website
  thus i got here to return the choose?.I am attempting to find issues to
  improve my website!I suppose its adequate to use a few
  of your concepts!!

 59. Hey there! I understand this is somewhat off-topic but I had
  to ask. Does managing a well-established blog such as
  yours require a massive amount work? I’m brand new to operating
  a blog however I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations
  or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!

 60. Nice post. I learn something new and challenging
  on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through content from other authors and practice something from other websites.

 61. Excellent blog right here! Additionally your website rather a lot up
  very fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink for
  your host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 62. Spot on with this write-up, I actually believe this website needs a lot more attention. I’ll probably be back again to see
  more, thanks for the information!

 63. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is
  completely off topic but I had to tell someone!

 64. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check once more right here regularly.
  I’m relatively certain I’ll be told lots of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 65. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You clearly know
  what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog
  when you could be giving us something enlightening to read?

 66. Hi, I do think this is a great website. I
  stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since
  i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 67. We are a bunch of volunteers and starting a brand
  new scheme in our community. Your web site provided us with
  helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our entire group will likely be thankful to you.

 68. It’s really a nice and helpful piece of info. I am glad that you just shared this helpful
  information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 69. Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My site goes over a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each
  other. If you’re interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 70. I simply couldn’t go away your website prior to suggesting that I really enjoyed
  the standard info a person provide on your visitors? Is going to be again frequently to
  inspect new posts

 71. I got this website from my friend who told me concerning this website and at the
  moment this time I am visiting this web site and reading very informative articles at this time.

 72. Pretty component of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to say that I
  acquire actually loved account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing for your feeds or even I achievement you
  get admission to constantly quickly.

 73. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
  point. You obviously know what youre talking about, why
  throw away your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something informative to read?

 74. Ahaa, its fastidious discussion concerning this paragraph here at this web site,
  I have read all that, so at this time me also
  commenting at this place.

 75. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and
  without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few
  people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I found this in my hunt for something relating to this.

 76. I do not even know how I finished up right here, however I assumed this publish was once good.
  I don’t realize who you are but definitely you are going to a famous blogger
  for those who are not already. Cheers!

 77. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was
  wondering if you knew where I could get a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 78. My brother recommended I may like this website. He was once entirely right.

  This submit truly made my day. You can not believe
  just how so much time I had spent for this information! Thanks!

 79. Hi there are using WordPress for your blog
  platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 80. It’s in fact very complicated in this active life to listen news on Television, therefore I just use world wide web for
  that purpose, and take the newest information.

 81. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us
  something informative to read?

 82. If some one needs expert view on the topic of blogging and site-building after that i
  propose him/her to visit this webpage, Keep up the good job.

 83. of course like your web-site however you have to check the spelling
  on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the truth however I’ll certainly
  come again again.

 84. Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any points or suggestions? Many thanks

 85. You could definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers like you
  who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 86. Hello I am so glad I found your site, I really found you by error, while
  I was searching on Yahoo for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a all round interesting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all
  at the moment but I have bookmarked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a lot more, Please do keep up the fantastic work.

 87. I don’t even understand how I finished up here, but I believed
  this publish was great. I do not know who
  you might be however certainly you are going to a famous blogger
  for those who are not already. Cheers!

 88. Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 89. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 90. Just want to say your article is as surprising. The clearness
  in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 91. Thanks for finally writing about > فناوری RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس رادیویی – تکنولوژی خبری < Loved it!

 92. Hi, I do think your blog might be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks
  fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent site!

 93. Howdy! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 94. Howdy very nice website!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am satisfied to seek out numerous helpful info right here within the post, we’d like work out
  more strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 95. Thanks for finally talking about > فناوری
  RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس رادیویی – تکنولوژی خبری
  < Liked it!

 96. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.

  Please let me know where you got your theme. Kudos

 97. Thanks for finally writing about > فناوری RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس رادیویی
  – تکنولوژی خبری < Loved it!

 98. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I’ve been looking for a
  plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 99. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something that not enough people are speaking intelligently
  about. I’m very happy I came across this
  during my hunt for something concerning this.

 100. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own site and would love to find out
  where you got this from or what the theme is called.
  Cheers!

 101. We stumbled over here different page and thought I might check things
  out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to checking out your web page repeatedly.

 102. Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed
  reading it, you might be a great author.I will always bookmark your
  blog and will eventually come back in the future. I want to encourage one to continue your great
  posts, have a nice holiday weekend!

 103. I’m really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues? A handful of my blog readers
  have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any ideas to help fix this issue?

 104. What i do not understood is in reality how you are now not actually a
  lot more well-liked than you may be now. You are very intelligent.
  You understand thus significantly on the subject of this topic,
  made me personally believe it from so many varied angles.
  Its like men and women aren’t fascinated except it is one thing to do with Girl gaga!

  Your personal stuffs great. Always handle it up!

 105. An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt
  that that you should publish more about this topic, it
  may not be a taboo subject but usually people don’t talk
  about these subjects. To the next! Many thanks!!

 106. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire
  community will be thankful to you.

 107. Hi are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own.
  Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 108. I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Exceptional work!

 109. I blog frequently and I really thank you for your information. This great article has truly
  peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and
  keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

 110. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if
  it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off
  topic but I had to share it with someone!

 111. Thanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading
  it, you could be a great author.I will always bookmark your blog and will eventually
  come back later in life. I want to encourage you continue your
  great job, have a nice day!

 112. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and
  I’m looking at options for another platform. I would be awesome
  if you could point me in the direction of a good platform.

 113. If some one needs expert view regarding blogging and site-building
  then i suggest him/her to go to see this webpage, Keep up the fastidious job.

 114. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any responses would be greatly appreciated.

 115. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I
  stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful
  to read through articles from other writers and practice something from their websites.

 116. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have
  really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing in your rss feed and I am hoping you write once more very soon!

 117. You are so interesting! I do not think I’ve truly read something like this before.
  So nice to find someone with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a little
  originality!

 118. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
  you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble
  finding one? Thanks a lot!

 119. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 120. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 121. I think this is among the most significant information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style
  is ideal, the articles is really nice : D. Good job,
  cheers

 122. After checking out a handful of the articles on your web page, I honestly appreciate your way of
  writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will
  be checking back soon. Please check out my web site as
  well and let me know your opinion.

 123. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write
  some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested.
  Thanks!

 124. ด้วยชื่อเสียงของ RELX
  หนึ่งใน บุหรี่ไฟฟ้า ระบบ Pod System ที่มีมาอย่างยาวนานจึงแทบจะไม่ต้องกล่าวถึงเรื่องของคุณภาพ หรือในการช่วย เลิกบุหรี่ ด้วยรูปทรงที่โดดเด่น
  ของเจ้า Relx zero และ relx infinity ที่เป็นเอกลักษณ์อย่างมาก โดยเฉพาะการใช้วัสดุที่รับรองโดยมาตรฐานจากการแพทย์
  ทนทาน ปลอดภัย แถม นวัตกรรมใหม่อย่าง Relx Infinity ยังได้ทำการกวาดรางวัลจากงาน red dot award 2020 มาแล้วอีกด้วย

 125. Every weekend i used to pay a quick visit this site, as i want enjoyment, for the reason that this this website conations really good funny information too.

 126. Hi! I know this is kind of off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress
  because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a
  good platform.

 127. What you posted was actually very reasonable.
  But, consider this, what if you wrote a catchier title? I am
  not saying your content isn’t good, but suppose you added something that makes people want more?
  I mean فناوری RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس رادیویی – تکنولوژی خبری is a little vanilla.
  You might peek at Yahoo’s home page and see how they create post titles to grab people to click.
  You might try adding a video or a related pic or two to grab readers excited about
  everything’ve written. Just my opinion, it might make your website
  a little bit more interesting.

 128. Someone essentially help to make significantly posts I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page and to
  this point? I amazed with the analysis you made to create this actual put up amazing.

  Magnificent process!

 129. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly loved surfing around
  your blog posts. In any case I will be subscribing in your feed and I hope you write once more very soon!

 130. I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
  This great article has truly peaked my interest.
  I’m going to book mark your website and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your RSS feed too.

 131. Nice blog here! Also your website loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 132. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog
  and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing on your augment and even I achievement you get right of entry to constantly quickly.

 133. I take pleasure in, result in I found exactly what I used to
  be taking a look for. You have ended my four
  day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.

  Bye

 134. hi!,I love your writing very so much! share we keep in touch extra approximately your post
  on AOL? I need an expert in this space to resolve my problem.
  May be that’s you! Looking forward to peer you.

 135. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 136. It’s genuinely very complex in this active life to listen news on Television, therefore I only use internet
  for that purpose, and get the most recent news.

 137. We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your site provided us with valuable information to work on.
  You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 138. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like
  to know where u got this from. many thanks

 139. Fantastic blog you have here but I was curious
  about if you knew of any message boards that cover the same topics discussed in this article?

  I’d really like to be a part of online community where I can get feed-back from
  other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

 140. Excellent post. I was checking continuously this blog
  and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the last part :
  ) I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time.

  Thank you and good luck.

 141. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole neighborhood can be grateful to you.

 142. I’m extremely inspired with your writing skills as well as with the structure for your blog.
  Is that this a paid topic or did you customize it your self?
  Either way stay up the excellent quality writing, it
  is rare to look a great weblog like this one nowadays..

 143. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent
  blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 144. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing
  problems with your blog. It seems like some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please
  provide feedback and let me know if this is happening to them
  too? This might be a issue with my browser because I’ve had this
  happen before. Thank you

 145. Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 146. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over
  time.

 147. Hola! I’ve been following your site for a while now and
  finally got the courage to go ahead and give you a shout out
  from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the great work!

 148. Excellent article. Keep writing such kind of information on your
  page. Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and
  individually recommend to my friends. I’m confident they’ll
  be benefited from this site.

 149. I think that what you posted was very logical. However, consider this, suppose you
  added a little content? I ain’t saying your content isn’t solid, but
  what if you added a post title that grabbed folk’s attention? I mean فناوری RFID
  چیست؟؛ آشنایی با شناسایی فرکانس رادیویی – تکنولوژی
  خبری is kinda boring. You could look at Yahoo’s front page and watch how they create post headlines to grab people to open the links.
  You might try adding a video or a related picture or two to get readers
  excited about what you’ve got to say. Just my
  opinion, it might make your blog a little bit more interesting.

 150. hello!,I love your writing very a lot! percentage we
  keep in touch more approximately your post on AOL?
  I need a specialist in this house to unravel my problem.

  Maybe that is you! Looking forward to peer you.

 151. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of
  the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I
  think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both
  show the same results.

 152. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided
  to check out your site on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 153. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and
  effort to put this article together. I once again find myself personally spending
  a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 154. I’ve learn several excellent stuff here. Certainly
  value bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place to make such a wonderful informative site.

 155. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts
  in this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
  website. Reading this info So i’m glad to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed.

  I so much indubitably will make sure to do not disregard this
  site and give it a glance regularly.

 156. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a
  plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 157. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 158. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy
  reading through your posts. Can you suggest any
  other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?

  Thanks a lot!

 159. hi!,I like your writing so much! proportion we communicate extra
  approximately your post on AOL? I require an expert in this space to unravel my problem.

  Maybe that’s you! Having a look forward to look you.

 160. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m
  looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you
  could point me in the direction of a good platform.

 161. Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the
  favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose
  its ok to use a few of your ideas!!

 162. Magnificent items from you, man. I’ve have in mind your stuff
  previous to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you’ve
  got here, really like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep
  it smart. I cant wait to read far more from you. That is
  actually a great web site.

 163. I truly love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m
  wanting to create my very own site and would love to know where you got this from or
  what the theme is called. Many thanks!

 164. Have you ever thought about publishing an e-book or guest
  authoring on other websites? I have a blog based upon on the same topics you
  discuss and would love to have you share some
  stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 165. I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking for this
  info for my mission.

 166. Hey there I am so excited I found your webpage, I really
  found you by mistake, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say thank you for a incredible
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the
  minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb work.

 167. Good day! This is my first visit to your blog!

  We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the
  same niche. Your blog provided us useful
  information to work on. You have done a wonderful job!

 168. I think everything posted made a bunch of sense. But, what about this?
  suppose you were to create a awesome headline? I ain’t suggesting your content isn’t good., but what if you added a title that makes people want more?

  I mean فناوری RFID چیست؟؛ آشنایی با شناسایی
  فرکانس رادیویی – تکنولوژی خبری is kinda vanilla.

  You might peek at Yahoo’s home page and watch
  how they create post headlines to grab people to click. You might add a video or a related pic or two to grab readers excited about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it could bring your posts a little livelier.

 169. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if
  you continue this in future. Lots of people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 170. I believe this is among the such a lot important information for me.

  And i am satisfied studying your article. But should statement on few normal things,
  The website style is wonderful, the articles is really nice
  : D. Just right process, cheers

 171. My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I should check things
  out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to checking out your web page yet again.

 172. It is in reality a great and useful piece of information. I am satisfied that
  you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this.

  Thanks for sharing.

 173. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive
  job and our entire community will be thankful to you.

 174. Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 175. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting
  a little homework on this. And he in fact ordered me
  dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending
  time to talk about this matter here on your web site.

 176. Everyone loves what you guys are usually up too.
  This type of clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve
  added you guys to my own blogroll.

 177. It’s truly a great and helpful piece of information. I am satisfied that you
  shared this helpful information with us. Please keep us up to date
  like this. Thank you for sharing.

 178. I’m really enjoying the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A handful of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer
  but looks great in Opera. Do you have any solutions to help fix this issue?

 179. I just like the valuable information you provide to your articles.

  I will bookmark your weblog and check again right here
  regularly. I’m moderately certain I will be told lots of new stuff proper right
  here! Best of luck for the following!

 180. Wonderful site you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed here?

  I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other experienced
  people that share the same interest. If you have any suggestions, please let
  me know. Thank you!

 181. Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this
  information together. I once again find myself personally spending way too much
  time both reading and commenting. But so what, it was
  still worth it!

 182. I will right away grab your rss as I can not to find your
  e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 183. This is a very good tip particularly to those fresh to
  the blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read article!

 184. Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any discussion boards that cover the same topics
  talked about in this article? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from
  other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.

  Cheers!

 185. Excellent post. I was checking continuously
  this blog and I am impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I maintain such info a lot.

  I used to be looking for this particular information for a very lengthy time.

  Thanks and good luck.

 186. I’m pretty pleased to uncover this web site. I wanted to
  thank you for ones time for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every part of it and I have you
  saved as a favorite to look at new information on your site.

 187. Hello there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from
  my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 188. I do trust all of the ideas you have presented on your post.
  They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners.

  May you please prolong them a little from next time?

  Thank you for the post.

 189. That is really attention-grabbing, You are an overly professional blogger.
  I’ve joined your feed and sit up for in quest of extra of your wonderful post.
  Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 190. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS.
  I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody having similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

 191. Good post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always useful to read through articles
  from other writers and practice a little something from other web sites.

 192. Good post. I learn something new and challenging on websites I
  stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers
  and practice something from other web sites.

 193. Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Many thanks

 194. Usually I don’t learn article on blogs, however I
  would like to say that this write-up very forced me to try and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, very
  great article.

 195. Hi, Neat post. There’s an issue together with your web site in web explorer,
  may test this? IE still is the marketplace leader and a good section of other people will
  omit your great writing due to this problem.

 196. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 197. Great post. I was checking continuously this blog and I am
  inspired! Very useful info specifically the final phase 🙂 I handle such info a lot.
  I used to be seeking this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 198. Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site,
  how could i subscribe for a blog website? The account helped
  me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided
  shiny clear concept

 199. Your style is really unique in comparison to other folks I’ve read stuff
  from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 200. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple
  iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix
  this issue. If you have any suggestions, please
  share. Cheers!

 201. I have been browsing online greater than 3 hours as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like
  yours. It is beautiful worth enough for me. In my
  opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the net might be a lot more helpful
  than ever before.

 202. Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my
  iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix
  this problem. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 203. I will right away snatch your rss feed as I can not
  find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please permit me realize so that I could
  subscribe. Thanks.

 204. magnificent submit, very informative. I’m wondering why the other specialists
  of this sector do not realize this. You must proceed
  your writing. I am confident, you’ve a great readers’ base already!

 205. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.

  I’ll definitely comeback.

 206. Definitely consider that that you said. Your favourite justification seemed to be at the web the easiest
  factor to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed
  at the same time as other folks consider worries that they
  just don’t know about. You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing with no need side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 207. I do accept as true with all of the concepts you’ve presented on your post.

  They are very convincing and will definitely work. Still,
  the posts are very quick for starters. May just you please extend them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

 208. Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Thank you!

 209. First of all I would like to say fantastic blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying
  to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Thank you!

 210. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t
  already 😉 Cheers!

 211. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 212. Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired!
  Extremely helpful info specifically the ultimate part 🙂 I handle such info much.
  I was seeking this certain info for a very long time. Thanks and best of luck.

 213. That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one.

  A must read post!

 214. My brother recommended I might like this web site.
  He was once totally right. This publish truly made my day.
  You cann’t imagine simply how so much time I had spent
  for this information! Thanks!

 215. I like the valuable information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn many new
  stuff right here! Best of luck for the next!

 216. Hi there! Would you mind if I share your blog
  with my facebook group? There’s a lot of folks that I think
  would really appreciate your content. Please let me know. Thank you

 217. Howdy! I’m at work browsing your blog from
  my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the outstanding work!

 218. I simply could not leave your site before suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual supply on your visitors?
  Is gonna be again continuously to check up on new posts

 219. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are
  just extremely fantastic. I actually like what you
  have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it.

  You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful
  web site.

 220. Great work! That is the kind of info that are supposed to be shared around the
  net. Shame on Google for not positioning this publish higher!
  Come on over and discuss with my website . Thanks =)

 221. Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.

 222. My spouse and I stumbled over here different website and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to going
  over your web page repeatedly.

 223. I was curious if you ever considered changing the page layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text
  for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 224. Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My website discusses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 225. I like the valuable information you provide to your
  articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more here frequently.

  I am slightly sure I will be told lots of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 226. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this paragraph i thought i could also create comment
  due to this brilliant post.

 227. I used to be recommended this blog by my cousin. I am now not certain whether or not this submit
  is written by him as no one else understand such unique
  approximately my problem. You’re incredible! Thanks!

 228. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  website. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 229. Howdy! I simply would like to give you a big thumbs up for your great information you have here on this
  post. I am coming back to your website for more soon.

 230. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Exceptional work!

 231. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any suggestions?

 232. Hello! I just would like to give you a big
  thumbs up for the great information you’ve got right here on this post.

  I am coming back to your web site for more soon.

 233. whoah this weblog is fantastic i love reading your posts.

  Keep up the great work! You understand, many persons are hunting around for this info, you can help them greatly.

 234. Hi there! I simply would like to offer you a huge thumbs up for the excellent info you’ve got here
  on this post. I’ll be returning to your blog for
  more soon.

 235. Hey! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!

 236. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into
  any internet browser compatibility problems?

  A few of my blog audience have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 237. I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn a lot of new stuff
  right here! Good luck for the next!

 238. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think
  I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the
  hang of it!

 239. You’ve made some really good points there. I looked on the internet for
  additional information about the issue and found
  most people will go along with your views on this website.

 240. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility
  but I thought I’d post to let you know. The layout look great
  though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 241. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading
  through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 242. Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 243. My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things
  out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking
  over your web page again.

 244. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has
  been doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the
  meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your web page.

 245. Heya i am for the first time here. I found this
  board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like you aided
  me.

 246. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to make a superb article… but what can I say…
  I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 247. Thanks a lot for sharing this with all folks you really know what you are
  speaking about! Bookmarked. Please also consult with my site =).
  We could have a hyperlink alternate agreement among us

 248. Fantastic site. Plenty of helpful info here. I am sending it to some buddies ans
  additionally sharing in delicious. And naturally, thank you for your effort!

 249. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with
  hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 250. Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 251. Hey! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy
  your content. Please let me know. Cheers

 252. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for
  a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 253. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying
  for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 254. Greetings I am so dеlighted I fouynd your blog page, I really found you by error, wһiⅼe I was searching on Askjeeve f᧐r sⲟmething else, Anyways I
  am here noѡ and woukd just like to sayу thanks a lot for
  a tгemendous post and a all round entertaining blog (I also
  love the theme/deѕіgn), I don’t haѵe tume to read througһ it aall att the
  minite but I have saved it and ɑlso included your RSS feeds,
  so wjen I have time I will bbe back to read much more, Pⅼeаse
  do keep up the great work.

  my homepage :: daftar situs agen slot online pragmatic

 255. Attractive component to content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
  account your weblog posts. Anyway I will be subscribing on your feeds and
  even I fulfillment you get right of entry to constantly rapidly.

 256. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m
  still new to everything. Do you have any points for newbie blog writers?
  I’d really appreciate it.

 257. Thanks for one’s marvelous posting! I seriously
  enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I
  bookmark your blog and will eventually come back someday.
  I want to encourage one to continue your great posts, have
  a nice evening!

 258. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a
  quick heads up! Other then that, very good blog!

 259. Hey there, You have done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 260. I don’t even know the way I stopped up here, but I believed this submit was once great.

  I don’t recognize who you are however certainly you’re going to a
  well-known blogger for those who are not already. Cheers!

 261. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!

 262. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a
  issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 263. Right here is the perfect site for anybody who would like to find
  out about this topic. You know a whole lot its almost hard to
  argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that’s been discussed for many years.
  Excellent stuff, just excellent!

 264. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Thank you

 265. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is a means you can remove me from that service?
  Many thanks!

 266. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work
  so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.

  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

 267. I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?

  A small number of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks
  great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue?

 268. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple adjustements
  would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thank you

 269. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 270. Hi, i think that i saw you visited my website so
  i came to “return the favor”.I’m attempting to find
  things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 271. No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 272. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant paragraph.

 273. We stumbled over here different web address and
  thought I may as well check things out. I like what
  I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page yet again.

 274. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time making
  a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 275. I am now not certain the place you are getting your info, but good topic.
  I must spend some time studying much more or figuring out more.
  Thank you for wonderful information I used to be searching
  for this information for my mission.

 276. I was recommended this web site by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as no one else know
  such detailed about my difficulty. You’re amazing!
  Thanks!

 277. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after
  looking at a few of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 278. Hello! I’ve been reading your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

 279. I think this is among the most important info for me. And i’m glad reading your article.
  But want to remark on some general things, The website
  style is perfect, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 280. You are so interesting! I don’t believe I have read through a single
  thing like that before. So great to find somebody with
  some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting
  this up. This site is one thing that’s needed on the
  internet, someone with some originality!

 281. I’m curious to find out what blog platform you are using?

  I’m having some small security problems with my latest website and I’d
  like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 282. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to
  say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing on your feed and I
  hope you write again soon!

 283. My brother recommended I may like this web site. He was once totally right.
  This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how a lot time I had spent
  for this information! Thank you!

 284. Howdy! This is my first visit to your blog! We
  are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a outstanding job!

 285. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything.
  But imagine if you added some great pictures or videos to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could undeniably be one of the very best in its
  niche. Wonderful blog!

 286. Thank you for every other informative website. The place else may
  just I get that kind of information written in such a perfect approach?
  I have a undertaking that I am simply now running on, and I’ve been on the glance out for such information.

 287. When someone writes an article he/she retains the idea of a user in his/her brain that
  how a user can know it. Thus that’s why this post is perfect.

  Thanks!

 288. whoah this blog is excellent i love reading your posts.
  Keep up the good work! You understand, many people
  are hunting around for this info, you could help them greatly.

 289. Heya fantastic blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work?

  I have virtually no knowledge of programming however I was hoping to start my
  own blog soon. Anyways, if you have any ideas or techniques for
  new blog owners please share. I understand this is off subject however I simply had to
  ask. Many thanks!

 290. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really loved browsing your weblog posts.

  In any case I’ll be subscribing to your rss feed
  and I’m hoping you write once more soon!

 291. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful info to work on. You have performed a formidable activity
  and our whole neighborhood can be grateful to you.

 292. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with helpful info to work on.
  You have done an impressive activity and our entire
  neighborhood can be thankful to you.

 293. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice weekend!

 294. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a
  lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is
  very much appreciated.

 295. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m
  looking to create my own blog and would like to know where u got
  this from. thanks a lot

 296. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i
  thought i could also create comment due to this good piece of writing.

 297. hello there and thank you for your info – I have definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I
  experienced to reload the site lots of times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting
  is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high
  quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I
  am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your
  respective interesting content. Ensure that you update this again soon.

 298. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I
  have joined your feed and look forward to seeking more
  of your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 299. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?

  I have a blog based on the same subjects you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my visitors would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 300. Hi! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying
  to find a template or plugin that might be able to correct this issue.

  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 301. I will immediately snatch your rss as I can’t to find your email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Kindly let me recognize so that
  I may just subscribe. Thanks.

 302. Usually I do not learn article on blogs, however I would like to
  say that this write-up very pressured me to check out
  and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 303. A person essentially lend a hand to make critically articles I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page
  and so far? I amazed with the analysis you made to create this particular submit extraordinary.
  Wonderful activity!

 304. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to
  say that this write-up very pressured me to check out and do it!
  Your writing style has been surprised me. Thank you, very
  nice article.

 305. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him
  as nobody else know such detailed about my trouble.
  You are wonderful! Thanks!

 306. Hello, i feel that i saw you visited my website thus i got here to return the want?.I am attempting to in finding things to
  improve my web site!I guess its ok to use
  a few of your ideas!!

 307. Howdy! Would you mind if I share your blog with my
  myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Many thanks

 308. you’re actually a just right webmaster. The website loading speed is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterwork. you have done a wonderful job in this
  topic!

 309. You’re so interesting! I do not suppose I’ve truly read
  a single thing like this before. So great to discover somebody with a few original thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is needed
  on the internet, someone with a bit of originality!

 310. Great web site. A lot of helpful info here. I’m sending it to a few
  friends ans also sharing in delicious. And naturally, thank you for your
  sweat!

 311. That is really interesting, You are an excessively professional
  blogger. I’ve joined your feed and stay up for searching for more of your excellent post.

  Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 312. I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article.
  But wanna remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really
  nice : D. Good job, cheers

 313. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to
  know your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap techniques with
  others, why not shoot me an email if interested.

 314. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You definitely know what
  youre talking about, why throw away your intelligence
  on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 315. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually recognize what you are speaking about!
  Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =).
  We will have a link change agreement among us

 316. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole
  thing without having side effect , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 317. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your web site provided us with helpful information to work on. You have
  done a formidable activity and our entire group will probably be grateful to you.

 318. My brother recommended I might like this web site.
  He was totally right. This put up truly made my day.
  You can not consider simply how much time I had spent
  for this information! Thank you!

 319. Valuable information. Lucky me I discovered your site unintentionally, and I’m surprised why this twist of fate did not happened in advance!
  I bookmarked it.

 320. I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
  the web will be much more useful than ever before.

 321. Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and come with approximately all significant infos.
  I would like to peer more posts like this .

 322. Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 323. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really
  useful & it helped me out a lot. I hope to give something
  back and aid others like you helped me.

 324. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would
  really make my blog jump out. Please let me know where you got
  your design. Kudos

 325. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to make a superb article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything
  done.

 326. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your weblog
  and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 327. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really
  useful & it helped me out much. I’m hoping to present something back and aid
  others like you helped me.

 328. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this page to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 329. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find
  It really useful & it helped me out a lot. I hope to offer something back and help others such as you
  helped me.

 330. Hello there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct
  this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 331. You can certainly see your expertise in the work you write.

  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they
  believe. Always go after your heart.

 332. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!
  Very helpful info particularly the final section 🙂 I
  maintain such information much. I was seeking this particular info
  for a long time. Thanks and good luck.

 333. Hello there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg
  it and personally recommend to my friends. I’m sure they will
  be benefited from this web site.

 334. Someone necessarily help to make severely articles I would
  state. That is the first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the analysis you made to create this
  actual publish extraordinary. Excellent task!

 335. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog
  and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account
  your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and
  even I achievement you access consistently fast.

 336. Howdy great blog! Does running a blog like this require a lot of work?

  I’ve no understanding of computer programming
  however I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you
  have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply wanted to ask.

  Cheers!

 337. It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this helpful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 338. Hey there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to
  get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 339. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 340. Good day I am so thrilled I found your webpage,
  I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked
  it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a great deal more, Please do keep up the superb work.

 341. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity to your publish is simply nice and i could think you’re an expert on this subject.
  Fine together with your permission let me to grab your feed
  to stay updated with approaching post. Thank you one
  million and please continue the gratifying work.

 342. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  site. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now
  😉

 343. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your put up is simply great and i could suppose you’re an expert in this subject.
  Well along with your permission let me to take hold of your feed to stay up
  to date with drawing close post. Thanks a million and
  please carry on the rewarding work.

 344. Please let me know if you’re looking for a article
  author for your weblog. You have some really good posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love
  to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Thank you!

 345. My developer is trying to persuade me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on various websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 346. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing for your feed and I’m hoping you write again very soon!

 347. After exploring a few of the blog articles on your
  blog, I honestly like your technique of writing a blog.
  I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the
  near future. Please visit my website as well and tell me your opinion.

 348. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.

  You have some really great posts and I believe I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Kudos!