کامپیوترها از قطعات متعددی بهره می‌برند و یکی از مهم‌ترین قطعات حافظه رم است. در این میان اگر از کامپیوتر دسکتاپ استفاده می‌کنید، بهتر است نحوه‌ی تعویض یا نصب حافظه رم را بلد باشید. خوشبختانه در کامپیوترهای دسکتاپ به راحتی می‌توانید چنین کاری را انجام دهید و در ادامه به صورت گام‌به‌گام به این فرایند می‌پردازیم.
نصب رم کامپیوتر
قبل از توضیح در مورد نحوه‌ی کارکرد حافظه رم، ابتدا باید بگوییم که پردازنده‌ی مرکزی سیستم در هر ثانیه میلیاردها محاسبه انجام می‌دهد اما این پردازنده‌ها دارای حافظه‌ی کش داخلی هم هستند که ظرفیت زیادی ندارند. اینجاست که حافظه رم وارد می‌شود. رم یک نوع حافظه‌ی موقت برای سیستم است که پردازنده با دسترسی به آن می‌تواند عملکرد کلی کامپیوتر را به طور قابل توجهی بهبود ببخشد.
اگرچه این یک توضیح بسیار ساده برای عملکرد پیچیده‌ی رم کامپیوتر محسوب می‌شود، اما با توجه به اینکه در این مقاله قصد داریم به نحوه‌ی نصب یا ارتقای آن بپردازیم، این توضیح کافی به نظر می‌رسد.
نصب رم کامپیوتر
اگر هنوز رم مناسبی برای سیستم انتخاب نکرده‌اید، در ادامه به نکات مهمی می‌پردازیم که قبل از خرید باید به این موارد توجه کنید:
نصب رم کامپیوتر
در زمینه‌ی سخت‌افزار کامپیوتر دسکتاپ، نصب با تعویض رم آسان‌ترین فرایند محسوب می‌شود و در عرض فقط چند دقیقه و بدون هیچ دردسری می‌توانید این کار را انجام دهید. در ادامه با زبان ساده و به صورت گام‌به‌گام به این فرایند می‌پردازیم.
بسیاری از مادربردهای جدید از رم‌های دو کاناله یا چهار کاناله پشتیبانی می‌کنند. با بررسی مشخصات مادربرد یا جستجو در اینترنت می‌توانید از وجود یا عدم وجود این مشخصه در مادربرد خود اطمینان حاصل کنید.
نصب رم کامپیوتر
اگر در مادربرد سیستم شما یک یا چند رم قرار دارد، برای ارتقای کامل و استفاده از رم‌های جدید باید آن‌ها را مادربرد جدا کنید. برای این کار کافی است گیره‌های قرار گرفته در دو طرف اسلات DIMM در جهت مخالف فشار دهید و سپس رم را از اسلات بیرون بیاورید.
نصب رم کامپیوتر
در بیشتر مادربردهای نو گیره‌های اسلات DIMM بسته هستند و برای قرار دادن رم درون آن‌ها باید این گیره‌های کوچک را باز کنید. بیشتر اسلات‌های مربوط به رم‌های DDR4 فقط دارای یک گیره‌ی متحرک هستند ولی اسلات‌های مربوط به نسل‌های قدیمی‌تر مانند DDR3 دارای دو گیره‌ی متحرک هستند و باید هر دو را باز کنید.
نصب رم کامپیوتر
برای قرار دادن رم در اسلات باید به جهت حافظه رم توجه کنید. همانطور که در تصویر می‌توانید ببینید، بین پین‌های رم یک شکاف وجود دارد که موقعیت این شکاف بین نسل‌های مختلف رم فرق دارد. به همین خاطر قبل از فشار دادن رم درون این اسلات، مراقب باشید که رم را در جهت درستی درون اسلات قرار می‌دهید.
نصب‌ رم‌ کامپیوتر‌
بعد از انجام تمام این اقدامات، حالا وقت آن رسیده که رم یا رم‌های موردنظر را درون اسلات DIMM قرار دهید. اگر اسلات شما فقط دارای یک گیره‌ی متحرک است، باید آن را در ابتدا از بخشی که گیره‌ی متحرک ندارد وارد کنید. اگر هم اسلات مادربرد دارای دو گیره‌ی متحرک است، بعد از آن باز کردن آن‌ها باید دو طرف رم را همزمان روی اسلات بگذارید و سپس فشار دهید.
بعد از فشار دادن رم بر روی اسلات، باید صدای بسته شدن گیره یا گیره‌ها را بشنوید. گاهی اوقات گیره‌های اسلات مادربردی که تازه خریده‌اید بسیار سفت هستند و در چنین شرایطی باید فشار بیشتری وارد کنید.
نصب‌ رم‌ کامپیوتر‌
بعد از نصب کردن رم در کامپیوتر، حالا وقت آن رسیده که از کار کردن درست رم یا رم‌های موردنظر اطمینان حاصل کنید. برای این کار بعد از روشن کردن سیستم باید به بخش BIOS سر بزنید. در اکثر سیستم‌ها بلافاصله بعد از روشن کردن باید چند بار کلید DEL یا F12 را فشار دهید تا بتوانید راهی این بخشی شوید.
در BIOS سیستم معمولا بخشی تحت عنوان System Information دیده می‌شود. در این بخش ظرفیت رم نصب شده و سرعت آن را می‌توانید مشاهده کنید. اگر از رم دو کاناله بهره می‌برید، گاهی اوقات نصف سرعت واقعی نشان داده می‌شود ولی این موضوع جای نگرانی ندارد. در هر صورت دقت کنید که سرعت نمایش داده شده مطابق با سرعت رم خریداری شده باشد.
نصب‌ رم‌ کامپیوتر‌
همانطور که دیدید، نصب یا تعویض رم کامپیوتر فرایند بسیار ساده‌ای دارد. در زمینه‌ی ظرفیت مورد نیاز برای رم نیز باید به موارد زیادی را در نظر بگیرید و مثلا برای بیشتر کاربران ۸ گیگابایت رم کافی است ولی در هر صورت با توجه به کارهایی که با سیستم خود انجام می‌دهید، در این زمینه باید تصمیم‌گیری کنید. به همین خاطر برای بسیاری از کاربران حتی اگر از ۳۲ گیگابایت رم هم استفاده کنند، در زمینه‌ی عملکردی با تفاوت خیلی زیادی روبرو نخواهند شد.
البته در زمینه‌ی عملکرد سیستم، رم تنها یکی از بخش‌های مهم محسوب می‌شود و به منظور افزایش سرعت باید به ارتقای دیگر قطعات هم توجه نشان بدهید.
منبع: Make Use Of


source

توسط techkhabari