ثبت رکورد جهانی در بازی‌های المپیک، بزرگترین آرزویی است که هر ورزشکاری دارد؛ اکنون هم که المپیک توکیو آغاز شده و ورزشکاران زیادی تلاش می‌کنند بهترین نسخه‌ی خودشان را به نمایش بگذارند و برخی رکوردها را جابه‌ها کنند. در حال حاضر ورزشکاران به دو گروه تقسیم شده‌اند؛ شماری تلاش می‌کنند رکوردهای پیشین خود را بشکنند و شماری هم همه‌ی زورشان را می‌زنند تا نام خود را در فهرست بهترین‌های المپیک قرار دهند.
برخی از رکوردها شانس شکسته شدن‌شان بیشتر است و کم‌وبیش همه‌ی ورزشکاران عزم خود را جزم کرده‌اند تا رکوردهای جدیدی را به ثبت برسانند. به همین دلیل، در این نوشته می‌خواهیم نگاهی به رکوردهای جهانی که احتمالا در المپیک توکیو شکسته خواهند شد، بیندازیم. در ادامه با ما و ۲۵ رکورد جهانی برای بانوان و آقایان همراه باشید.
رکورد «جاشوا چپتگی» در دوی 5000 و 10000 متر آقایان
در ماه اوت ۲۰۲۰، طی مسابقات لیگ الماس موناکو، «جاشوا چپتگی» (Joshua Cheptegei) یک رکورد جهانی در دوی ۵۰۰۰ متر با مدت زمان ۱۲:۳۵.۳۶ به ثبت رساند. او در نهایت توانست رکورد جهانی ۱۶ ساله‌ی «کننیسا بکله» (Kenenisa Bekele) را بشکند. در اکتبر همان سال، او رکورد ۱۵ ساله‌ی بکله را هم در دوی ۱۰۰۰۰ متر شکست و با مدت زمان ۲۶:۱۱.۰۰ رکورد جدیدی را ثبت کرد. در المپیک توکیو، جاشوا چپتگی برای شکستن رکوردهای پیشین خود تلاش می‌کند و احتمالا آن‌ها را خواهد شکست.
«الیود کیپچوگه» (Eliud Kipchoge) که می‌توان او را بهترین دونده‌ی ماراتن حال حاضر در نظر گرفت، دارنده‌ی رکورد جهانی در رشته‌ی دوی ماراتن آقایان است. او در سپتامبر ۲۰۱۸ در مسابقات ماراتن برلین با ثبت مدت زمان ۲:۰۱:۳۹ توانست به این موفقیت و رکورد جهانی دست پیدا کند. کیپچوگه همچنین برنده‌ی مدال طلا در المپیک ریو ۲۰۱۶ است و بهترین گزینه برای شکستن رکورد و ثبت رکوردی جدید در این رشته‌ی ورزشی به شمار می‌رود.
«آرماند دوپلانتیس» (Armand Duplantis)، ورزشکار ۲۱ ساله، در حال حاضر رکورد جهانی پرش با نیزه آقایان را با ارتفاع ۶.۱۸ متر در اختیار دارد که در سال ۲۰۲۰ آن را به ثبت رساند.
او به احتمال زیاد امسال هم تلاش می‌کند کارکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد و رکورد خود را بشکند تا دوباره آوازه‌ای در سطح جهانی برای خود به ارمغان بیاورد.
در سال ۲۰۲۱ طی مسابقات قهرمانی پیاده‌روی سرعت چین، «یانگ جیایو» (Yang Jiayu) یک رکورد جدید را در ۲۰ کیلومتر پیاده‌روی سرعت بانوان به ثبت رساند. مدت زمانی که این عنوان را برای او به دنبال داشت، برابر با ۱:۲۳:۴۹ بود و اکنون او برای شکستن این رکورد تلاش خواهد کرد.
باید دید آیا جیایو می‌تواند رکورد خود را دوباره بکشند و کارکرد درخشانی از خود به جا بگذارد یا خیر.
در سپتامبر ۲۰۲۰، «یوهانس فتر» (Johannes Vetter) به رکورد جهانی پرتاب نیزه‌ی آقایان بسیار نزدیک شد. این رکورد با عدد ۹۸.۴۸ متر در دستان «یان ژلزنی» (Jan Zelezny) قرار دارد. فتر با به ثبت رساندن ۹۷.۷۶ متر، خطری جدی برای رکورد ژلزنی به شمار می‌رود.
این ورزشکار ۲۸ ساله که در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ توانست مدال طلا به دست آورد، به احتمال زیاد برای شکست رکورد جهانی به المپیک توکیو خواهد آمد. با توجه به کارکرد او در سال گذشته، شکستن این رکورد می‌تواند کار آسانی برایش باشد. ولی همچنان نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت!
رکورد «آدام پیتی» در شنای قورباغه 100 متر آقایان
در سال ۲۰۱۹ کره‌ی جنوبی، «آدام پیتی» (Adam Peaty) از کشور انگلیس توانست رکورد جهانی تازه‌ای در شنای قورباغه ۱۰۰ متر آقایان با زمان ۵۶.۸۸ به ثبت برساند. او همچنین مدال طلای شنای قورباغه ۱۰۰ متر آقایان را در المپیک ریو دریافت کرد و رکورد جهانی شنای قورباغه ۵۰ متر آقایان را هم در اختیار دارد.
آدام پیتی در درازای زندگی حرفه‌ای خود توانسته چندین بار رکوردهای جهانی را بشکند و به نظر می‌رسد المپیک توکیو هم چشم‌به‌راه رکوردشکنی این ورزشکار خواهد بود.
«کائلب درسل» (Caeleb Dressel) رکورد جهانی شنای پروانه ۱۰۰ متر آقایان را در اختیار دارد و به نظر می‌رسد در المپیک توکیو بتواند این رکورد را جابه‌جا کند. رکوردهای شنای آزاد ۵۰ متر و ۱۰۰ متر هم در سال ۲۰۰۹ به دست «سزار سیه‌لو» (Cesar Cielo) برزیلی به ثبت رسیده‌اند.
درسل در فهرست ۲۵ فرد برتر برای هر دو رشته، در رتبه‌ی سوم قرار دارد و بدون شک برای رکوردشکنی در المپیک توکیو ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی کرده است.
«کیتی لدکی» (Katie Ledecky) 24 ساله، در حال حاضر رکورد جهانی را در رشته‌ی شنای آزاد ۴۰۰ متر، ۸۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر بانوان در اختیار دارد و به ترتیب مدت زمان‌های ۰۳:۵۶.۴۶ و ۰۸:۰۴.۷۹ و ۱۵:۲۰.۴۸ را برای آن‌ها ثبت کرده است.
او محتمل‌ترین ورزشکار برای شکستن این رکوردهای جهانی به شمار می‌رود و باید دید آیا می‌تواند نتیجه‌ی بهتری در المپیک توکیو به نمایش بگذارد یا خیر.
درست مانند کیتی لدکی، «سارا خستروم» (Sarah Sjostrom) هم دارای رکورد جهانی است و با ثبت مدت زمان‌های ۲۳.۶۷ و ۵۱.۷۱ توانسته رکورد شنای آزاد ۵۰ متر و ۱۰۰ متر بانوان را از آن خود کند.
به احتمال زیاد، او به این رکورد راضی نخواهد بود و در المپیک امسال تلاش می‌کند رکورد بهتری را به ثبت برساند و نام خود را دوباره بر سر زبان‌ها بیندازد.
در هجدهمین دوره‌ی مسابقات جهانی فینا در سال ۲۰۱۹، «ریگان اسمیت» (Regan Smith) رکورد جهانی را در رشته‌ی شنای کرال پشت ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر بانوان با مدت زمان‌های ۵۷.۵۷ و ۰۲:۰۳.۳۵ به ثبت رساند.
اکنون باید دید آیا او می‌تواند رکورد خود را بشکند و این شنا را در مدت زمان کمتری انجام دهد یا نه.
رکورد «شی ژیونگ» در وزنه‌برداری آقایان
«شی ژیونگ» (Shi Zhiyong) تاکنون ۱۰ رکورد جهانی را در کارنامه‌ی حرفه‌‌ای خود ثبت کرده و در حال حاضر رکورد جهانی وزنه‌برداری را در وزن ۷۳ کیلوگرم و در حرکات یک‌ضرب، دوضرب و مجموع در اختیار دارد.
شی ژیونگ در مسابقات قهرمانی آسیا که بهار امسال برگزار شد، توانست رکورد جهانی حرکت یک‌ضرب را بکشند. او دو رکورد دیگر را در سال ۲۰۱۹ شکسته بود. اکنون با المپیک توکیو، او فرصت دیگری پیدا می‌کند تا رکوردهای خود را دوباره بشکند.
«کو سینگ چون» (Kuo Hsing-Chun) هم تاکنون ۱۱ رکورد جهانی در درازی زندگی حرفه‌ای خود ثبت کرده و هم‌اکنون رکورد جهانی را در دسته‌ی ۵۹ کیلوگرم بانوان و در حرکات یک‌ضرب، دوضرب و مجموع در اختیار دارد. او رکورد حرکات تک‌ضرب و مجموع را در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به ثبت رساند و رکورد حرکت دوضرب را هم در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۹ ثبت کرد.
کو سینگ چون به‌تازگی فرم بدنی و کارکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشته و احتمالا در المپیک توکیو برای شکستن رکوردهای خود تلاش خواهد کرد.
در آوریل ۲۰۲۱ طی مسابقات قهرمانی آسیا، «لی ونون» (Li Wenwen) رکوردهای جهانی حرکات تک‌ضرب، دوضرب و مجموع را در دسته‌ی بالای ۸۷ کیلوگرم به ثبت رساند.
او اکنون دارای فرم شگفت‌انگیزی است و المپیک توکیو را بهترین گزینه برای رکوردزنی در نظر گرفته است. به نظرتان او می‌تواند دوباره رکورد جهانی را جابه‌جا کند؟
اگرچه رکورد جهانی مسابقات قایق‌رانی روئینگ دونفره‌ی آقایان هم‌اکنون در اختیار «هیمیش باند» (Hamish Bond) و «اریک مورای» (Eric Murray) است که در المپیک لندن ۲۰۱۲ به ثبت رسید، ولی «مارتین سینکوویچ» (Martin Sinkovic) و «والنت سینکوویچ» (Valent Sinkovic) با توجه به کارکرد درخشانی که از خود به نمایش گذاشته‌اند، به احتمال زیاد این رکورد را خواهند شکست.
رکورد جهانی با مدت زمان ۶:۰۸.۵۰ ثبت شده و باید دید مارتین سینکوویچ و والنت سینکوویچ آن را خواهند شکست یا خیر.
«رومیانا نیکووا» (Rumyana Neykova) از کشور بلغارستان، در حال حاضر رکورد جهانی قایق‌رانی روئینگ تک‌نفره‌ی بانوان را در اختیار دارد که آن را در مسابقات جهانی روئینگ اسپانیا در سال ۲۰۰۲ به دست آورد. «سانیتا پوشپوره» (Sanita Puspure) با دریافت مدال طلای مسابقات جهانی روئینگ سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، اکنون قهرمان جهان به شمار می‌رود.
بدون شک او همه‌ی تلاش خود را خواهد کرد تا نامش را در کنار رکورد جهانی قایق‌رانی روئینگ تک‌نفره‌ی بانوان قرار دهد!
رکورد «کری گولر» و «گریس پرندرگاست» در قایق‌رانی روئینگ دونفره‌ی بانوان
گروه دونفره‌ی «کری گولر» (Kerri Gowler) و «گریس پرندرگاست» (Grace Prendergast) در سال ۲۰۱۷ طی مسابقات جهانی روئینگ لهستان توانست رکورد جهانی این رشته‌ی ورزشی را ثبت کند. این دو قایق‌ران قطعا برای ثبت رکورد جدید و کنار گذاشتن مدت زمان پیشین خود، یعنی ۶:۴۹.۰۸ تلاش خواهند کرد و عدد جدیدی را به ثبت خواهند رساند.
رکورد جهانی کنونی برای دوچرخه‌سواری گروهی پیست آقایان، زمان ۴۱.۲۲۵ است که به دست گروه سه‌نفره‌ی «جفری هوخلاند» (Jeffrey Hoogland) و «هری لاورایسن» (Harrie Lavreysen) و «روی فان در برخ» (Roy van den Berg) در مسابقات جهانی سال ۲۰۲۰ ثبت شده است.
با آغاز المپیک توکیو باید دید این دوچرخه‌سواران برای رکوردزنی دوباره تلاش می‌کنند یا به همین مدت زمانی کنونی‌شان بسنده خواهند کرد!
در فوریه سال ۲۰۲۰ و طی مسابقات جهانی برلین، «فیلیپو گانا» (Filippo Ganna) رکورد جدیدی را در رشته‌ی دوچرخه‌سواری پیست آقایان به ثبت رساند.
به احتمال زیاد، او باور دارد می‌تواند در المپیک توکیو این رکورد را جابه‌‌جا کند. باید دید آیا بخت با او یار است و می‌تواند نتیجه‌ی تلاش‌هایش را ببیند یا خیر.
درست مانند فیلیپو گانا، «کلوئی دایگرت» (Chloé Dygert) آمریکایی هم رکورد تازه‌ای را در مسابقات دوچرخه‌سواری برلین ثبت کرد.
همه‌ی ورزش‌دوستان و طرفداران دوچرخه‌سواری منتظر هستند تلاش دایگرت را برای شکست رکورد بانوان ببینند. آیا او المپیک توکیو را با ثبت یک رکورد تازه ترک خواهد کرد؟
«سوراب چوداری» (Saurabh Chaudhary) و «مانو بهاکر» (Manu Bhaker) از هند، در حال حاضر رکورد جهانی تپانچه‌ی بادی ۱۰ متر مختلط را در اختیار دارند که آن را در سال ۲۰۱۹ به ثبت رساندند.
آیا آن‌ها می‌توانند انتظارها را برآورده کنند و رکورد جهانی خود را در المپیک توکیو بشکنند؟ تنها باید منتظر بود و نتیجه‌ی این مسابقات را دید!
رکورد «اشلی کارول» در تیراندازی به اهداف پروازی بانوان
در سال ۲۰۱۸، «اشلی کارول» (Ashley Carroll) توانست رکورد جهانی تیراندازی به اهداف پروازی را با امتیاز ۴۸ ثبت کند.
او در المپیک توکیو تلاش خواهد کرد تا رکورد «ساتو ماکلا-نوملا» (Satu Mäkelä-Nummela) و ۱۲۳ امتیاز او را بکشند و دوباره سروصدا به پا کند!
«جین جونگ-او» (Jin Jong-oh) در آوریل سال ۲۰۰۹ توانست رکورد جهانی تپانچه‌ی بادی ۱۰ متر آقایان را با امتیاز ۵۹۴ در اختیار بگیرد. او موفق‌ترین تیرانداز انفرادی در المپیک توکیو خواهد بود و بدون شک تلاش خواهد کرد رکورد جهانی خود را بشکند و امتیاز جدید و بالاتری را به ثبت برساند.
در سال ۲۰۱۹، «شنوید مکینتاش» (Seonaid McIntosh) به نخستین زن انگلیسی تبدیل شد که در مسابقات تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر بانوان توانست قهرمان و شماره یک جهان شود. او همچنین قهرمانی‌های دیگری را هم از سایر رشته‌های تیراندازی با تفنگ به دست آورده است.
اگرچه رکورد جهانی کنونی برای این رشته در اختیار «جنی استین» (Jenny Stene) است، ولی مکینتاش شانس بالایی دارد تا در المپیک توکیو رکورد جدیدی را به ثبت برساند.
«کیم وو جین» (Kim Woo Jin)، کمان‌دار کره‌ای، عنوان قهرمانی المپیک را در اختیار دارد. این ورزشکار ۲۸ ساله برای شکستن رکورد این رشته که در اختیار «بریدی الیسون» (Brady Ellison) است، تلاش خواهد کرد. الیسون رکورد جهانی تیراندازی با کمان ريکرو آقایان را در سال ۲۰۱۹ ثبت کرده بود. باید دید آیا کمان‌دار کره‌ای می‌تواند رکورد رقیب آمریکایی خود را بشکند یا نه.
«کانگ چائه-یونگ» (Kang Chae Young) هم کمان‌داری از کره‌ی جنوبی است که برای شکستن رکورد جهانی تیراندازی با کمان ريکرو بانوان تلاش می‌کند.
البته برخلاف کیم وو جین، او باید برای شکستن رکورد پیشین خود تلاش کند و به نظر نمی‌رسد به جز خودش رقیب دیگری داشته باشد!
این هم از ۲۵ رکورد جهانی که به احتمال زیاد در المپیک توکیو شکسته می‌شوند.
اگرچه ممکن است امسال هم این رکوردها دست‌نخورده باقی بمانند، ولی اینگونه که پیدا است، ورزشکاران زیادی برای شکست این رکوردها تلاش خواهند کرد و همه‌ی زورشان را خواهند زد تا یا نام خود را به عنوان رکورددار جدید ثبت کنند، یا رکورد پیشین خود را بشکنند و همچنان نام خود را در فهرست بهترین‌ها حفظ کنند.
با وجود این، به نظر نمی‌رسد این رکوردها برای همیشه ثابت بمانند. باید دید المپیک توکیو چه خوابی برای ورزشکاران دیده و آیا آن‌ها را دست پر راهی کشورشان می‌کند یا باید شاهد شکست ورزشکاران در مسیر رکوردزنی جهانی باشیم!
منبع: TheBridge


source

توسط techkhabari