نتایج پژوهش‌های انجام شده توسط انجمن آلزایمر ایالات متحده نشان می‌دهند با کاهش آلودگی هوا عملکرد مغز می‌تواند بهبود پیدا کند و میزان ابتلا به زوال عقل و آلزایمر هم کمتر شود.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط این انجمن، ارتباط بیولوژیکی بین کیفیت هوا و تغییرات فیزیکی مغز مرتبط با آلزایمر وجود دارد. در نتیجه کاهش سطح آلودگی هوا می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشیده و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.
تحقیقات قبلی می‌گفت قرارگیری طولانی مدت در معرض آلودگی هوا می‌تواند با ابتلا به بیماری آلزایمر به عنوان شایع‌ترین علت زوال عقل ارتباط معناداری داشته باشد و حالا پژوهش‌های جدید اولین شواهد گسترده این ارتباط را تایید می‌کنند و نشان می‌دهند کاهش آلودگی به ویژه ریزگردها (PM2.5) در هوا و آلاینده‌های ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر را کاهش دهد.
به گفته دانشمندان شرکت‌کننده در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر ۲۰۲۱ در دنور، با بدتر شدن کیفیت هوا در سراسر جهان به دلیل شهرنشینی و صنعتی شدن طی دهه‌های اخیر میزان موارد ابتلا به زوال عقل افزایش پیدا کرده است.
زوال عقل
از جمله یافته‌های کلیدی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کاهش غلظت PM2.5 طی ۱۰ سال به صورت مستقیم می‌تواند با کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به زوال عقل و کاهش ۱۷ درصدی ابتلا به آلزایمر به ازای هر میکروگرم از آلاینده‌های گازی در هر متر مکعب هوا ارتباط داشته باشد.
از طرفی،‌ قرارگیری طولانی مدت در معرض آلاینده‌های هوا می‌تواند با افزایش سطح خون در سطح آمیلوئید بتا (اسیدهای آمینه‌ای که باعث ایجاد پلاک در مغز مبتلایان به آلزایمر می‌شود) ارتباط داشته باشد.
«کلر سکستون»، مدیر برنامه‌های علمی و اطلاع رسانی انجمن آلزایمر می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهند آلودگی هوا می‌تواند روی مغز و سلامتی ما و همچنین میزان تجمع آمیلوئیدها در مغز ارتباط داشته باشد. جالب است بدانید که داده‌های به دست آمده نشان می‌دهند بهبود کیفیت هوا می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. این داده‌ها اهمیت بسیار مهمی برای تبیین سیاست‌ها و اقدامات دولت‌های فدرال و محلی در مورد کاهش آلاینده‌های هوا به دنبال دارد.»
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است.

source

توسط techkhabari