طبق آمار منتشر شده توسط ایسپا ( مرکز افکارسنجی دانشجویان) حدود  71.4 درصد از ایرانی ها برای ارسال پیام از پیام رسان واتساپ استفاده می کنند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد بیشترین آمار استفاده از پیام رسان واتساپ به افراد بالای ۱۸ سال تعلق دارد. پس از آن نیز حدود ۵۳.1 از افراد از اپلیکیشن اینستاگرام استفاده می کن.د و پس از آن نیز تلگرام با ۴۴ درصد در رتبه بعدی قرار دارد. بدین ترتیب اپلیکیشن محبوب ایرانیان پیام رسان های بین المللی بوده که همگی آنها ممکن است در طرح صیانت مجلس فیلتر شوند.
ایسپا میزان  استفاده کنندگان از پیام رسان های بومی را نیز مشخص کرده است. در این گزارش مشخص شد ۸.۶ درصد از افراد بالای ۱۸ سال از پیام رسان روبیکا استفاده می‌کنند و همچنین درصد استفاده‌کنندگان از پیام رسان سروش نیز تنها ۵.۱ درصد است. با این حال تعداد افراد استفاده کننده از روبیکا و رشد آن قابل توجه بوده زیرا در نتایج نظرسنجی گذشته روبیکا حضور نداشته است و تعداد استفاده کنندگان از آن نیز بسیار ناچیز بود. همچنین بله، ایتا و آی گپ نیز در بین پیام رسان های بومی در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
از دیگر شبکه های اجتماعی مورد استفاده در بین کاربران می‌توان به توییتر اشاره کرد که تنها 3 درصد کاربر داشته و همچنین شبکه اجتماعی کلاب هاوس نیز با وجود تازه کار بودن توانست ۱.۳ درصد از کاربران را به خود اختصاص دهد.
پیش از این نیز بارها ایسپا آمارهای مختلف در مورد استفاده پیام رسان های خارجی در ایران منتشر کرده بود که همگی آنها نشان دهنده اختلاف زیاد کاربران در پیام رسان های خارجی و ایرانی بوده است. به عنوان مثال در زمان فیلترینگ تلگرام این پیام رسان در رتبه اول تعداد کاربران قرار داشت و واتساپ و اینستاگرام نیز هم اکنون تنها به دلیل فیلتر نبودن، کاربران بیشتری را به خود جذب کرده اند.
در این نظرسنجی که به صورت تلفنی و در مناطق شهری و روستایی انجام گرفت حدود ۵0.1 درصد پاسخگویی مرد و  ۴۹.9 درصد زن بودند. در این بین 25.7 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی بین 18 تا 29 سال بودند. 48.8 درصد در رده 30 تا 49 سال و 25.9 درصد بالای 50 سال قرار داشتند.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آژانس خبری فناوری تکنا ( Technology news agency : Techna ) از سال 1389 با نام تکنولوژی نیوز توسط جمعی از دانشجویان علاقه مند به حوزه علم و فناوری شروع به کار کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها، موبایلها، اپلیکیشن و نرم افزارها، کامپیوترها، سخت افزار و تجهیزات مدرن و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
تکنا توسط سرورهای اختصاصی پارس پک پشتیبانی میشود.
اختراعات  |  نجوم و هوافضا  |  پزشکی و سلامت  |  علمی فناوری  |  تحقیقات و پژوهش های علمی  |  اخبار زیست محیطی  |  کشفیات  |  رباتیک  |  اخبار میکروبیولوژی  |  iran technology news  |

source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.