شرکت چینی Loongson از پردازنده چهارهسته‌ای 3A5000 با سرعت کلاک ۲٫۳ تا ۲٫۵ گیگاهرتز رونمایی کرد که از ریزمعماری ۶۴ بیتی GS464V این شرکت استفاده می‌کند.
پردازنده Loongson 3A5000 معرفی شد. این پردازنده با دو کنترلر حافظه DDR4-3200 و یک ماژول رمزگذاری اختصاصی همراه شده است. از سوی دیگر، به خاطر وجود ۴ کنترلر HyperTransport 3.0 SMP می‌توان چند عدد از این پردازنده‌ها را به هم متصل کرد و در یک سیستم واحد مورد استفاده قرار داد؛ دقیقا مشابه قابلیتی که در پردازنده‌های Xeon اینتل و Epyc شرکت AMD وجود دارد.
این پردازنده ۴ هسته‌ای با سرعت کلاک ۲٫۳ تا ۲٫۵ گیگاهرتز کار می‌کند و با ریزمعماری ۶۴ بیتی GS464V شرکت سازنده همراه شده است. ریزمعماری مذکور از ۴ واحد ALU و دو آرایه ۲۵۶ بیتی برای هر هسته تشکیل می‌شود. شرکت چینی این پردازنده را برای لپ‌تاپ‌، محیط‌ صنعتی و برخی از کاربردهای سرور در نظر گرفته است.
نکته‌ای که در ساختار 3A5000 قابل توجه است، حضور ISA (معماری مجموعه دستورالعمل) جدید و اختصاصی Loongson در آن است که با نام LoongArch شناخته می‌شود. این معماری شباهت زیادی به x86 و آرم دارد و توسط شرکت چینی از پایه طراحی شده است تا مشکل لایسنس‌های خارجی را مرتفع کند.
معماری LoongArch از حدود دو هزار دستور اختصاصی و افزونه برای تبدیلات باینری، پردازش‌های برداری و برداری پیشرفته و همچنین مجازی‌سازی استفاده می‌کند. Loongson ادعا کرده که این پردازنده با MIPS64 سازگار است و قابلیت اجرای کد نوشته‌شده برای پردازنده‌های پیشین MIPS64 این شرکت را نیز دارد.
بر اساس گفته‌های شرکت چینی، بازدهی LoongArch از ISA-های قبلی این شرکت ۱۰ تا ۲۰ درصد بالاتر است و برای 3A5000 سرعتی حدود ۵۰ درصد بیشتر از پردازنده 3A4000 به همراه دارد. همه این موارد با مصرف ۳۰ درصد توان کمتر قابل دستیابی خواهند بود.
از آنجایی که این پردازنده از لحاظ معماری تفاوت‌های زیادی با پردازنده‌های ساخت آمریکا دارد؛ مقایسه آن‌ها کار ساده‌ای نیست؛ اما Loongson ادعا کرده است که 3A5000 در تست SPEC CPU2006 نمره ۸۰ کسب کرده که آن را با پردازنده‌های اولیه رایزن و نسل ششم اینتل در یک رده قرار می‌دهد. چنین عملکردی چندان رضایت‌بخش نیست؛ اما این شرکت چینی پردازنده 3C5000 را نیز در دست توسعه دارد که مدل ۱۶ هسته‌ای 3A5000 به شمار می‌رود.
 به نظر می‌رسد حتی با وجود عقب بودن از استانداردهای روز در بخش نیمه‌هادی، شرکت‌های چینی به‌سرعت در حال پیشرفت و رسیدن به خودکفایی هستند.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین‌های امروز

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.