بر اساس گزارش یکی از سایت‌های چینی به نام CNBeta، اپل بیش از ۱۰۰ میلیون چیپست A15 را برای استفاده در سری آیفون ۱۳ سفارش داده است.
گفته می‌شود اپل پیش‌بینی کرده فروش سری آیفون ۱۳ بیشتر از نسل قبلی خواهد بود و در همین راستا از تولیدکنندگان خواسته که میزان تولید این گوشی‌ها را حدود ۲۰ درصد افزایش بدهند. حالا با توجه خبر مربوط به سفارش ۱۰۰ میلیون چیپست A15، به نظر می‌رسد خبر مربوط به افزایش میزان تولید سری آیفون ۱۳ صحت دارد.
در همین زمینه باید خاطرنشان کنیم چیپست A14 که برای آیپد ایر و آیفون ۱۲ استفاده شده، اولین چیپست اپل است که از فناوری ساخت ۵ نانومتری بهره می‌برد. اگرچه چیپست A15 هم ۵ نانومتری خواهد بود، اما شرکت TSMC که مسئولیت ساخت آن را بر عهده دارد از فناوری جدیدتری برای تولید این چیپست استفاده کرده که عملکرد آن را بهبود می‌بخشد و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.
چیپست A15
بر اساس گزارش این سایت چینی، جدیدترین تراشه‌ی اپل دارای پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای است که ۴ هسته‌ی آن پردازش‌های سبک را بر عهده می‌گیرند و دو هسته هم وظیفه‌ی انجام پردازش‌های سنگین را بر عهده دارند. اگر این جزئیات صحت داشته باشند، A15 از نظر تعداد هسته‌ها تفاوتی با A14 نخواهد داشت ولی در هر صورت بدون شک با عملکرد بهتر و بهبود عمر باتری مواجه خواهیم شد.
همان‌طور که احتمالا می‌دانید، گویا مدل‌های پرو آیفون ۱۳ دارای نمایشگر مبتنی بر رفرش ریت ۱۲۰ هرتز هستند و این یعنی فشار بیشتری به باتری وارد می‌شود. به همین خاطر حداقل برای این گوشی‌ها میزان مصرف انرژی چیپست اهمیت دوچندانی خواهد داشت. همچنین گفته می‌شود این گوشی‌ها از قابلیت نمایشگر همیشه روشن هم پشتیبانی می‌کنند.
سایت DigiTimes مدتی قبل اعلام کرد که آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس با وجود داشتن نمایشگر ۱۲۰ هرتزی، به لطف چیپست A15 نسبت نسل قبلی ۱۵ تا ۲۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند. همچنین در کنار کاهش مصرف انرژی چیپست، گفته می‌شود گوشی‌های سری آیفون ۱۳ مجهز به باتری‌های بزرگ‌تری خواهند بود.
منبع: MacRumors


source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.