در حالی که هنوز شاهد رونمایی رسمی از گوشی‌های سری آیفون ۱۳ نیستیم، خبری منتشر شده مبنی بر اینکه اپل قصد دارد دو مدل پرو و پرو مکس از آیفون ۱۴ را با بدنه ای از جنس آلیاژ تیتانیوم راهی بازار کند.
این روزها خبرها و شایعه‌های پیرامون گوشی‌های هوشمند معروف بازار حتی یک سال قبل از رونمایی رسمی از آن‌ها هم شنیده می‌شود. مانند آیفون ۱۴ که در حالی که هنوز خبرهای پیرامون آیفون ۱۳ هم قطعیت پیدا نکرده و شاهد رونمایی رسمی از آن‌ها نیستیم، امروز خبری پیرامون آن منتشر شد مبنی بر اینکه در ساخت بدنه‌ی آن از آلیاژ مقاوم تیتانیوم استفاده خواهد شد.
این ادعا را سرمایه‌گذاران بانک جی‌پی مورگان چیس مطرح کرده و وب‌سایت معتبر MacRumors هم آن را منتشر کرده است. اما این اصلا دلیل خوبی نیست که بخواهیم به صورت صد درصدی به‌ درستی آن اطمینان داشته باشیم چون هنوز بیش از یک سال تا رونمایی رسمی از گوشی‌های سری آیفون ۱۴ زمان باقی مانده و خیلی چیزها در طول این مدت زمان طولانی ممکن است دستخوش تغییرات شود.
اپل طی این سال‌ها خیلی طرفدار اعمال تغییرات ظاهری روی گوشی‌های خود نبوده و غالبا از لحاظ قابلیت‌های سخت‌افزاری بوده که طی این یکی دو سال بیشترین تغییر را در آن شاهد بودیم. اما این‌طور که به نظر می‌رسد، آیفون ۱۴ قرار است با یک سری تغییرات اساسی راهی بازار شود. البته منظور از آیفون ۱۴، کل گوشی‌های این سری نیست بلکه در رابطه با دو مدل آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس صحبت می‌کنیم.
این‌طور که گفته می‌شود، اپل قصد دارد در طراحی بدنه‌ی آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس از آلیاژ تیتانیوم استفاده کند. در بدنه‌ی آیفون‌های اخیر از ترکیبی از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم استفاده شده است که مقاومت بسیار خوبی هم دارد اما به نظر می‌رسد آلیاژ تیتانیوم از لحاظ مقاومت شرایط بسیار بهتری داشته و عملکرد بهتری دارد. در حال حاضر برخی از مدل‌های اپل واچ، ساعت هوشمند این شرکت از آلیاژ تیتانیوم ساخته می‌شوند که قیمت بسیار بالایی هم به نسبت سایر مدل‌ها دارند.
در مقایسه با فولاد ضد زنگ، همان‌طور که گفته شد تیتانیوم سختی بیشتری دارد و به همین خاطر در برابر خط و خش هم عملکرد بهتری از خود به نمایش خواهد گذاشت. از طرفی سختی بالای آن باعث می‌شود در برابر خم شدن هم مقاومت گوشی فوق‌العاده افزایش پیدا کرده و در واقع اصلا خم نشود. اما یک مسأله‌ی بسیار مهم که اپل اصلا طی چند سال نتوانسته در این زمینه خوب عمل کند وزن گوشی است. تیتانیوم شاید به اندازه‌ی همان فولاد ضد زنگ مقاومت بالا یا شاید بالاتری داشته باشد اما ۴۵ درصد سبک‌تر از فولاد، ۶۰ درصد سنگین‌تر و دو برابر محکم‌تر از آلومینیوم است. همچنین آلیاژ تیتانیوم در برابر زنگ زدن و فرسایش و چیزهایی نظیر تغییر رنگ هم از آلومینیوم و فولاد عملکرد بسیار بهتری دارد.
همین‌طور که استفاده از تیتانیوم مزیت زیادی دارد، معایبی را هم به دنبال دارد که باعث می‌شود به این نتیجه برسیم که هیچ ماده‌ای بدون نقطه ضعف نیست. مشکلی که استفاده از تیتانیوم در ساخت بدنه‌ی گوشی ایجاد می‌کند،‌جذب بالای اثرانگشت است. اثرانگشت تمایل بیشتری دارد که روی تیتانیوم خالص یا آلیاژ آن باقی بماند بنابراین باید حتما از یک برچسب محافظ روی گوشی استفاده کنید تا مجبور نباشید دائما آن را تمیز کنید. از طرفی سختی زیاد تیتانیوم باعث می‌شود شرکت نتواند آن را خیلی از لحاظ شکل و شمایل تغییر دهد یا آن را خم کند. در نتیجه به نظر می‌رسد آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس از لحاظ ظاهری خیلی جذاب نباشند.
قطعا اپل از این مسأله و مشکلات آگاه بوده و در حال انجام یک سری تحقیقات برای مقابله با آن‌هاست که با توجه به پتنت اخیری که از شرکت به ثبت رسیده، به نظر می‌رسد این اتفاق در حال رخ دادن است. گویا این دو مشکل یاد شده، تنها معایب استفاده از آلیاژ آلومینیوم در ساخت بدنه‌ی گوشی به حساب می‌آیند. البته همه‌ی این‌ها در شرایطی است که شرکت آمریکایی واقعا بخواهد در طراحی بدنه‌ی گوشی‌های قدرتمند نسل بعد خود از تیتانیوم استفاده کند.
با توجه به پتنت ثبت شده، اولین راه‌حلی که اپل می‌تواند با کمک آن جذب اثر انگشت را کاهش دهد، استفاده از پوشش باریک اکسیدی برای سطوح فلزی است. برای حل مشکل دوم که سختی بیش از حد تیتانیوم است، گویا استفاده از روش شکل‌دهی انفجاری و یک سری فرایندهای شیمیایی است تا بدین ترتیب به سطح این فلز بسیار سخت، ظاهری شیشه‌مانند و جذاب بدهد.
این خبر در حد یک شایعه است اما به نظر می‌رسد باید آن را یک شایعه‌ی بسیار محتمل بدانیم چرا که پیش‌تر هم خبرهایی در رابطه با این منتشر می‌شد که تغییرات آیفون ۱۴ بیشتر از آیفون ۱۳ خواهد بود و مشخصات آن بیشتر دستخوش تغییرات اساسی می‌شوند. قطعا استفاده از پردازنده و باتری بهتر و بزرگ‌تر قرار نیست تغییرات اساسی باشند، از طرفی شنیدیم ناچ بزرگ روی نمایشگر شاید در آیفون ۱۴ کوچک‌تر شود اما حذف نمی‌شود. بنابراین استفاده از آلیاژ تیتانیوم می‌تواند دقیقا همان تغییر اساسی باشد که بعد از گذشت چند سال شاهد آن هستیم تا بدین ترتیب اپل بتواند سال ۲۰۲۲ را با جلب رضایت کامل کاربران به پایان برساند.
در رابطه با گوشی‌های سری آیفون ۱۴ اما خبرهای زیادی منتشر نشده اما با توجه به آنچه که در اختیار داریم، به نظر می‌رسد در این سری دیگر خبری از آیفون ۱۴ مینی نخواهد بود و آیفون ۱۳ مینی به احتمال بسیار فراوان اخرین آیفونی است که به عنوان یک گوشی کوچک‌تر از ۶ اینچ از اپل راهی بازار می‌شود.
به گفته‌ی یکی از معروف‌ترین تحلیلگران اپل یعنی مینگ چی‌کو که سابقه‌ی درخشانی در افشار اطلاعات پیرامون محصولات اپل دارد، دو گوشی از سری آیفون ۱۴ به نمایشگری ۶٫۱ اینچی و دو مدل دیگر هم آیفون ۱۴ با نمایشگر ۶٫۷ اینچی تولید و عرضه می‌شوند. این دقیقا همان اندازه‌ای است که برای گوشی‌های آیفون ۱۱، ۱۱ پرو، ۱۱ پرو مکس و مدل‌های مشابه از سری ۱۲ در نظر گرفته شده است اما معمولا مدل ۶٫۷ اینچی یک گوشی و آن هم مدل پرو مکس بود. ولی به نظر می‌رسد اپل قصد دارد این‌بار دو گوشی را با این اندازه راهی بازار کند.
فیس آی‌دی در مقابل تاچ آی‌دی
گزارشی که امروز منتشر شده همچنین به این موضوع اشاره داشته که تاچ‌آیدی یا همان حسگر اثرانگشت دیر یا زود در گوشی‌های آینده‌ی اپل حضور خواهند داشت. گویا اپل پذیرفته تغییری که در این زمینه پدید آورد خیلی به مذاق کاربرانش خوش نیامده و قصد دارد بار دیگر به روشی بازگردد که خود باعث شهرت و محبوبیت آن شد. احتمال این سنسور در آیفون ۱۵ به‌کار گرفته می‌شود، این یعنی بعد گذشت حدود ۶ سال (بعد از آیفون ۸) بالاخره این روش محبوب بازگشایی قفل صفحه را در آیفون‌ها شاهد خواهیم بود. هرچند این احتمال هم وجود دارد که در سری آیفون ۱۴ شاهد آن باشیم اما فعلا که چنین چیزی محتمل به نظر نمی‌رسد. لازم به ذکر است این حسگر هم می‌تواند به شکل سنسوری در زیر نمایشگر یا ادغام شده با کلید پاور در گوشی‌های آینده‌ی اپل تعبیه شود و دیگر خبری از آن کلید فیزیکی دایره‌ای شکل بزرگ نخواهد بود.
خبرها همچنین از این موضوع حکایت دارند که آیفون‌های سال ۲۰۲۲ یعنی سری آیفون ۱۴ از طراحی جدیدتر بهره برده و دیگر در آن‌ها خبری از ناچ نخواهد بود. البته بسیاری از خبرگزاری‌ها معتقدند حذف کامل ناچ در آیفون ۱۵ رخ خواهد داد و در نسل بعد فقط اندازه‌ی آن به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. البته این را هم باید اضافه کنیم که با اضافه شدن حسگر اثرانگشت، حسگر تشخیص چهره حذف نخواهد شد تا اپل دو روش فوق امن را برای بازگشایی قفل صفحه در اختیار کاربران قرار دهد. اخیرا خبرگزاری بلومبرگ هم این موضوع را تأیید و مدعی شد حسگر تشخیص چهره نه تنها به همه‌ی آیفون‌ها بلکه به سایر محصولات اپل هم اضافه خواهد شد.
با این حال خبرها در رابطه با نماینده‌های سال بعد و حتی دو سال بعد اپل زیاد است و هر یک هم حرف مختص خود را برای گفتن دارند. به همین خاطر باید منتظر بمانیم ببینیم خبرگزاری‌ها و افشاگران معروف و موثق طی ماه‌های آینده چه خبرهایی در این رابطه منتشر می‌کنند.
منبع: PhoneArena


source

توسط techkhabari