زنجبیل یک گیاه بسیار معروف است که قرن‌هاست از آن برای درمان بیماری‌های رایج استفاده می‌شود. خواص زنجبیل شامل مبارزه با التهاب، درمان حالت تهوع، رفع درد عضلانی و کاهش درد قاعدگی می‌شود. با این حال مصرف این گیاه مفید ممکن است شما را با بعضی عوارض جانبی مواجه کند. این گیاه ممکن است با بعضی از داروها و مکمل‌ها تداخل پیدا کند.
زیاده‌روی در مصرف زنجبیل ممکن است منجر به اسهال و بیماری قلبی شود و خطر سقط جنین را بالا ببرد. زنجبیل همچنین ممکن است فشار خون را خیلی پایین بیاورد. در مقاله‌ای که امروز در دیجی‌کالا مگ برایتان تهیه کرده‌ایم، قرار است عوارض جانبی زنجبیل را در اختیارتان قرار دهیم و میزان توصیه شده برای مصرف زنجبیل را به شما بگوییم. برای اینکه از عوارض جانبی زنجبیل باخبر شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.
در صورتی که بیشتر از ۴ گرم زنجبیل در روز مصرف کنید، ممکن است دچار سوزش خفیف سرمعده‌ شوید. علاوه بر این ممکن است ناراحتی معده و آروغ زدن را تجربه کنید. اگر بعد از استفاده از زنجبیل دچار سوزش سرمعده شدید، از کپسول زنجبیل استفاده کنید. مصرف کپسول زنجبیل ممکن است عارضه‌ی جانبی ذکر شده را به دنبال نداشته باشد.
یک مطالعه‌ی آمریکایی گزارش کرد افرادی که زنجبیل مصرف کردند، دچار سوزش سرمعده شدند. در بیشتر مواقع مصرف بیشتر از ۵ گرم زنجبیل در روز می‌تواند سوزش سرمعده و عارضه‌های دیگر را به دنبال داشته باشد.
زنجبیل ممکن است منجر به خونریزی شود. در حقیقت نه تنها گیاه زنجبیل، بلکه هر ترکیبی که حاوی آن باشد، عارضه‌ی جانبی ذکر شده را به همراه دارد. بعضی از متخصصان باور دارند که زنجبیل به علت دارا بودن خواص ضدپلاکت می‌تواند منجر به خونریزی شود.
بعضی از افراد باور دارند زنجبیل زمانی که به همراه ترکیبات دیگر مانند شبدر قرمز، میخک، سیر و جنسینگ مصرف شود، می‌تواند احتمال ابتلا به خونریزی را افزایش دهد. هرچند برای تأیید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.
اگر در مصرف زنجبیل زیاده‌روی کنید، به احتمال زیاد به اسهال مبتلا می‌شوید. جینجرول که ترکیب فعال اصلی موجود در زنجبیل محسوب می‌شود، سرعت عبور غذا از روده‌ را افزایش می‌دهد و منجر به اسهال می‌شود.
اسهال زمانی رخ می‌دهد که غذا خیلی سریع در دستگاه گوارش حرکت کند. این موضوع در مطالعات حیوانی تأیید شده است؛ با این حال به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.
ناراحتی معده از عوارض جانبی زنجبیل
اگر با شکم خالی زنحبیل مصرف کنید، به دستگاه گوارشتان فشار وارد می‌شود و دچار ناراحتی معده می‌شوید. باور بر این است که جینجرول موجود در زنجبیل که شبیه به کپسایسین است، معده را تحریک می‌کند و باعث می‌شود معده اسید بیشتری تولید کند.
البته نتایج تحقیقات درباره‌ی این عارضه‌ی جانبی زنجبیل متناقض هستند؛ به طوری که بعضی از شواهد عنوان می‌کنند که زنجبیل به درمان ناراحتی معده کمک می‌کند. در مورد این عارضه‌ی جانبی زنجبیل مطالعات زیادی انجام نشده است.
اگرچه زنجبیل می‌تواند حالت تهوع را در دوران بارداری کاهش دهد، اما اگر در مصرف آن زیاده‌روی شود، با بعضی عوارض جانبی همراه خواهد بود. بعضی از متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف زنجبیل می‌تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد. مصرف کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم زنجبیل در روز ممکن است خطری برای زنان باردار نداشته باشد، اما مصرف بیشتر از این میزان برای آن‌ها خطرناک خواهد بود.
مصرف مکمل زنجبیل در دوز بالا هم می‌تواند باعث سقط جنین و مشکلات دیگر شود. مصرف بیش از حد زنجبیل در دوران بارداری ممکن است عوارض جانبی دیگری مثل سوزش سرمعده و رفلاکس معده را به دنبال داشته باشد. زنجبیل از طریق کاهش تراکم پلاکت‌ها می‌تواند منجر به خونریزی شود. مادرانی که طی زایمان خون زیادی را از دست داده‌اند، باید تا چند روز پس از زایمان از مصرف زنجبیل خودداری کنند.
یکی دیگر از عوارض جانبی زنحبیل، گاز و نفخ است. ممکن است با مصرف چای زنجبیل مشکلات گوارشی خفیفی را تجربه کنید. این نوشیدنی در بیشتر مواقع دستگاه گوارش فوقانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث گاز در دستگاه گوارش فوقانی می‌شود.
زنجبیل معمولا از طریق کاهش سطح قند خون به درمان دیابت کمک می‌کند؛ با این حال مصرف آن به همراه داروهای تجویز شده برای درمان دیابت ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. زنجبیل ممکن است اثربخشی این داروها را افزایش دهد و منجر به پایین آمدن شدید سطح قند خون یا هیپوگلیسمی شود.
ممکن است منجر به تحریک دهان شود
زنجبیل ممکن است باعث سندرم آلرژی دهانی شود. این نوع آلرژی‌ در صورت حساسیت به بعضی از مواد غذایی رخ می‌دهد. حساسیت غذایی معمولا گوش‌ها، پوست و دهان را درگیر می‌کند. بعضی از افراد ممکن است بعد از مصرف زنجبیل دچار حساسیت شوند و دهانشان شروع به خاریدن کند.
ممکن است با استفاده از مکمل زنجبیل به جای گیاه زنجبیل دیگر این عارضه‌ی جانبی را تجربه نکنید؛ البته همیشه اینگونه نیست. ممکن است بعد از مصرف زنجبیل علاوه بر خارش دهان، سوزن‌سوزن شدن و ملتهب شدن دهان را هم تجربه ‌کنید.
هرچند تحقیقات کمی درباره‌ی این عارضه‌ی جانبی زنجبیل انجام شده است و به تحقیقات بیشتری نیاز است تا متوجه شویم چرا این گیاه باعث عارضه‌ی جانبی ذکر شده می‌شود.
تحریک پوست و چشم یکی دیگر از عوارض جانبی زنجبیل به شمار می‌رود. بر اساس نتایج یک مطالعه‌ی ایرانی، رایج‌ترین واکنش آلرژیک به زنجبیل راش یا بثورات پوستی محسوب می‌شود. از جمله دیگر واکنش‌های آلرژیک به این گیاه می‌توانیم خارش چشم، قرمزی پوست و التهاب پوست را نام ببریم.
افراد زنجبیل را در فرم‌های مختلف مثل کپسول یا دمنوش مصرف می‌کنند که در ادامه عوارض جانبی آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.
چای زنجبیل ممکن است منجر به بعضی عوارض جانبی مثل سوزش سرمعده، معده درد، گاز و احساس سوزش در دهان شود. یکی دیگر از عوارض جانبی مصرف چای زنجبیل، ایجاد اختلال در خواب است؛ این یعنی اگر قبل از خواب آن را مصرف کنید، تا چند ساعت خوابتان نمی‌برد. هرچند اطلاعات زیادی در این زمینه وجود ندارد.
زیاده‌روی در مصرف ریشه‌ی زنجبیل می‌تواند باعث ناراحتی معده و مزه‌ی بد در دهان شود. همچنین ممکن است حالت تهوع را به همراه داشته باشد.
دمنوش زنجبیل و زردچوبه
شواهد عنوان می‌کنند که دمنوش زنجبیل و زردچوبه ممکن است افرادی که دچار سنگ کلیه یا سنگ کیسه‌ی صفرا هستند را با بعضی مشکلات مواجه کند.
این نوشیدنی ممکن است بیماری‌های ذکر شده را از طریق افزایش سطح اسید اوریک در خون بدتر کند. توجه کنید که تحقیقات محدودی در این زمینه انجام شده‌اند. بهترین کار این است که قبل از مصرف دمنوش زنجبیل و زردچوبه با پزشک مشورت کنید.
تنها عارضه‌ی جانبی این دمنوش این است که باعث تکرر ادرار می‌شود؛ بنابراین در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.
کپسول زنجبیل ممکن است با بعضی از داروهای تجویز شده توسط پزشک تداخل پیدا کند. بیشتر عوارض جانبی کپسول زنجبیل شبیه به عواض جانبی زنجبیل خام است. نشان داده شده که زنجبیل خواص ضددیابتی دارد. بنابراین اگر کپسول زنجبیل را به همراه داروهای ضددیابت مصرف کنید، سطح قند خونتان خیلی پایین می‌آید.
نشان داده شده که مصرف ۱۵۰۰ میلی‌گرم زنجبیل در روز حالت تهوع را درمان می‌کند. اگر بیشتر از این میزان زنجبیل در روز مصرف کنید، ممکن است دچار عوارض جانبی شوید. در ادامه میزان توصیه شده برای مصرف ریشه‌ی زنجبیل در روز آورده شده است.
هزاران سال است که از زنجبیل برای بهره بردن از خواص درمانی آن استفاده می‌شود. حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند: «هر چیزی به‌ اندازه‌ خوب است.» زنجبیل فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد، اما اگر در مصرف آن زیاده‌روی کنید، ممکن است دچار بعضی عوارض جانبی جدی شوید. از جمله عوارض جانبی زنجبیل می‌توانیم به کاهش شدید قند خون، اسهال، سوزش سرمعده، گاز، نفخ و خونریزی اشاره کنیم. برای اینکه عوارض جانبی زنجبیل را تجربه نکنید، مصرف آن را محدود کنید. اگر بعد از مصرف زنجبیل دچار مشکلی شدید، حتما با پزشک مشورت کنید.
منبع: style craze


source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.