در این مطلب با ترسناک‌ترین فیلم‌های تمام دوران به انتخاب مارتین اسكورسیزی، فیلمسازی كه نامش مترادف با موج نوی سینمای هالیوود است، آشنا می‌شوید.
اسکورسیزی که با ساخت فیلم‌هایی مانند راننده تاکسی (Taxi Driver)، گاو خشمگین (Raging Bull)، رفقای خوب (Goodfellas) و بسیاری از آثار تحسین‌برانگیز دیگر به یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین فیلمسازان تمام دوران تبدیل شده است، همچنین یک مورخ هنر سینما و از دانشجویان بسیار مشتاق فیلم است.
اسکورسیزی درباره‌ی توانایی داستان‌سرایی خود می‌گوید: «من فرار از خیال را به گریز از احساسات‌ باورنکردنی ترجیح می‌دهم. چیزی که من از آن می‌ترسم تطبیق پیدا کردن با سلیقه‌های سطحی است. دیگر عمقی وجود ندارد. آنچه عمیق به نظر می‌رسد اغلب یک مطالعه‌ی شخصیت ساده است… اما همه در حال ساخت یک محصول هستند و یک محصول باید بتواند بفروشد.»
اسکورسیزی معتقد است که فیلم‌ها قلب ما را لمس می‌کنند، بینشمان را تقویت می‌كنند و دیدگاهمان را نسبت به چیزها تغییر می‌دهند. آن‌ها ما را به مکان‌های دیگر می‌برند و درهای جدید به ذهنمان باز می‌کنند. فیلم‌ها خاطرات زندگی ما هستند، باید آن‌ها را زنده نگه داریم.
با بیش از ۵۰ سال زندگی حرفه‌ای، استفاده‌ی مکرر اسکورسیزی از حرکت آهسته، برداشت‌های طولانی و تکیه بر بازیگران اصلی زن در آثار خود، همچنین به برخی از الگوهای سینمایی خود مانند آلفرد هیچکاک و غیره اشاره کرده است.
اسكورسیزی كه تمایل دارد به ژانرهای تریلر جنایی و تریلرهایی كه گاه به سمت مضامین روان‌شناختی و درام متمایل می‌شوند نزدیك شود، با موفقیت چشمگیر در گیشه و توجه منتقدان در این عرصه مواجه شده است. یکی از حوزه‌هایی که اسکورسیزی هنوز وارد آن نشده، حوزه‌ی ترس است. ژانر فرعی سینما که مربوط به دهه‌ی ۹۰ میلادی و دوره‌ی زمانی منسوب به آغاز تاریخ فیلم است. همان‌طور که گفته شد، اسکورسیزی یک مورخ مشتاق است و در طول زندگی خود این ژانر را از نزدیک پیگیری کرده و معتقد است استنلی کوبریک فیلم فوق‌العاده ترسناک و باشکوهی ساخته است.
در چنگ ارواح
در این فیلم ترسناک روان‌شناختی می‌بینیم هنگامی که دکتر جان مرکوی، یک دانشمند، النور و تیودورا را به خانه‌ی باستانی هیل دعوت می‌کند تا گزارش فعالیت‌های ماورا‌الطبیعه در این عمارت را بررسی کند، همه چیز از کنترل خارج می‌شود.
جزیره مردگان
سال ۱۹۱۲ در طول جنگ، در حالی که طاعون در یک جزیره‌ی یونانی در حال گسترش بود، یک زن به دختری جوان مشکوک می‌شود که ورولکا، یک نوع خون آشام است.
ناخوانده
یک خواهر و برادر به خانه‌ای قدیمی نقل مکان می‌کنند که سال‌ها در سواحل انگلیس رها شده بود. اشتیاق آن‌ها به خانه با شنیدن داستان‌های صاحبان قبلی و ملاقات با دخترشان که اکنون زن جوانی است و به‌عنوان همسایه‌شان با پدربزرگش زندگی می‌کند کاهش می‌یابد. همچنین صداهای غیر قابل توضیح در شب شنیده می‌شود. معلوم می‌شود که خانه خالی از سکنه است. دلایل این تعقیب و گریز و نحوه‌ی ارتباط آن‌ها با دختری که برادر عاشق او می‌شود، یک رمز و راز پیچیده است. همان‌طور که مجبور به حل این اسرار می‌شوند، فعالیت فوق طبیعی در خانه به شکل ترسناکی افزایش می‌یابد.
موجودیت
به نظر می‌رسد تلاش برای تأمین هزینه‌های زندگی و تلاش برای احیای زندگی کارلا موران کافی نیست. او که مادر مجرد سه فرزند است، وقتی خود را در مواجهه با یک حادثه‌ی خارق‌العاده غیر قابل توضیح در خانه‌ی محصور شده‌اش می‌بیند، به‌سختی می‌تواند تفاوت بین واقعیت و خیال را تشخیص دهد. با این حال، هم مهاجم غیبی و هم کوفتگی‌های دردناک در قسمت‌های غیر قابل دسترس بدن او کاملا واقعی است. اکنون چون همه‌ی تلاش‌ها برای روان درمانی ناکام مانده و حملات غیرطبیعی در اواخر شب به طور خشونت‌باری افزایش می‌یابد، کارلا چاره‌ی دیگری ندارد جز اینکه به تیمی از روانپزشکان مراجعه کند که حداقل امیدوار به حل مشکل او هستند. اما آیا فرار از شر این موجود انتزاعی امکان دارد؟ آیا کارلا می‌تواند موجود را شکست دهد؟
سکون شب
معمار والتر کریگ (با بازی مروین جانز)، به دنبال یافتن کار در یک کارخانه‌ی محصولات کشاورزی در یک روستا، دوباره خود را در کابوس‌های تکراری گرفتار می‌بیند. او با ترس از پایان کابوسی که از آن آگاه است، ابتدا باید به تمام قصه‌های عجیب مهمانانش گوش فرا دهد.
احضار
آهنگساز جان راسل (با بازی جورج سی اسکات) در حال گذراندن تعطیلاتی دل‌انگیز همراه با خانواده‌اش بود که یک راننده‌ی دیوانه منجر به تصادف و مرگ همسر و دخترش می‌شود. راسل که از اندوه مرگ عزیزانش در غم بزرگی به سر می‌برد، به اصرار دوستانش خانه‌ی خود را در شهر نیویورک به مقصد ویلایی عظیم و خلوت در حوالی سیاتل ترک می‌کند. راسل کم کم شروع به احساس حضور شبح پسری که در وان آن خانه غرق شده است می‌کند. راسل با کمک کلر نورمن (با بازی تریش ون دوره) که در ابتدای فیلم به او در یافتن خانه کمک کرده بود، به کشف راز مرگ پسربچه می‌پردازند.
درخشش
جک تورنس، مردی که در حال ترک الکل است و به‌عنوان یک سرایدار در هتلی خلوت و در شهری پوشیده از برف کار پیدا می‌کند، به همراه خانواده‌اش به آنجا که اورلوک نام دارد نقل مکان می‌کند. هتل که تاریخچه‌ای منحوس دارد، رفته‌رفته با اتفاقات ناگوار و غیرقابل پیش‌بینی منجر به دیوانه شدن جک می‌شود که این مساله همسر و تنها پسرش را تحت تأثیر خود قرار داده و جانشان را به خطر می‌اندازد.
جن گیر
یک بازیگر مهمان در واشنگتن دی سی، متوجه تغییرات چشمگیر و خطرناک در رفتار و جسم دختر ۱۲ ساله‌ی خود می‌شود. در همین حال، یک کشیش جوان در دانشگاه جورج تاون در همان نزدیکی در حالی که با لحظات آخر بیماری مادرش دست و پنچه نرم می‌کند، ایمانش سست می‌شود. مادر دختر ۱۲ ساله برای کمک دست به دامن کشیش جوان و همکارش می‌شود که این خود راهی برای امتحان ایمان کشیش محسوب می‌شود.
شب شیاطین
دکتر جان هولدن برای شرکت در یک سمپوزیوم روان‌شناسی ماورالطبیعه با هدف افشای رهبر فرقه‌ی شیطانی جولیان کارسول به لندن رفت. هولدن شکاک است و اعتقادی به قدرت کارسول ندارد. با این وجود، همراه با جوانا هرینگتون، خواهرزاده‌ی معتمد هولدن که در یک تصادف عجیب اتومبیل دچار برق گرفتگی شد، دعوت به اقامت در ملک کارسول را قبول می‌کند. کارسول مخفیانه طوماری را بین کاغذهای هولدن می‌گذارد که احتمالا نفرین مرگ است. حوادث عجیب و تکراری سرانجام هولدن را می‌ترساند و تنها امیدش این است که طومار را به کارسول برگرداند تا نفرین اهریمنی را از بین ببرد.
بیگناهان
در انگلستان دوران ویکتوریا، عموی (با بازی مایکل ردگریو) خواهرزاده‌ای یتیم به نام فلورا (با بازی پاملا فرانکلین) و برادرش به نام مایلز (با بازی مارتین استیونز)، میس گیدنز (با بازی دبورا کر) را به‌عنوان معلم سرخانه استخدام می‌کند تا فرزندان را در استقلال کامل در املاک خود پرورش دهد. بلافاصله پس از ورود وی، خانم گیدنز به این باور می‌رسد که روح معلم سابق خانم جسل (با بازی کلیتی جسوپ) و نوکرش به نام پیتر کوینت (با بازی پیتر وینگارد) فرزندان را کنترل می‌کنند. خانم گیدنز تصمیم می‌گیرد به بچه‌ها کمک کند تا با ارواح مقابله کنند و آن‌ها را از بین ببرند.
روانی
ماریون که از زندگی ساده و تکراری خود خسته شده بود، به قصد کمک به نامزدش پس از سرقت پول از کارفرمای خود ناپدید می‌شود. او در راه و برای استراحت به متلی می‌رود که صاحبش مرد جوانی به نام نورمن است. معشوق و خواهرش سعی می‌کنند ماریون را پیدا کنند و در نهایت به این متل بدنام به اسم بیتس می‌رسند، جایی که با نورمن ملاقات می‌کنند و از سرگذشت شوم ماریون و شخصیت بیمار نورمن آگاه می‌شوند.
منبع: faroutmagazineپس فیلم احضار چی بنظرم با اختلاف اوله

source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.