تغییرات اقلیمی بسیار زودتر از آنچه که دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند در حال رخ دادن است. به همین دلیل بسیاری از مناطق مختلف کره زمین دماهای دوره های بسیاری را تجربه می کند. در حالیکه پیش از این هرگز اینطور نبوده و این موضوع نشان دهنده گرم شدن کره زمین است. به همین دلیل امارات متحده برای کنترل آب و هوای شهر دبی از پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین برای بارور کردن ابر ها استفاده خواهد کرد.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، کاهش بارندگی در امارات متحده و همچنین افزایش دما باعث خشکسالی در شهر دوبی شده و به همین دلیل برای کنترل آب و هوا نیاز به استفاده از پهپاد و هواپیمای بدون سرنشین شده است. این هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند با کنترل هوا مقابله کنند.
از عملیات بارورسازی ابرها با استفاده از پهباد در ۹ پروژه و با هزینه ای بالغ بر ۱۵ میلیون دلار انجام گیرد. در این پروژه ها هواپیماهای بدون سرنشین ابرها را بارور کرده و بدین ترتیب قطرات آب داخل ابرها خواهند شد. امارات تاکنون ۱۲۶ نمونه باروری ابرها را آزمایش کرده است. محقق اصلی این پروژه کری نیکول می گوید: در این آزمایشات تلاش شده تا قطرات داخل اب  به اندازه کافی بزرگ شوند تا رسیدن به سطح زمین پس از جداسازی از ابر زنده بمانند.
 بدین ترتیب این روش توانسته بر فراز شهر دبی باران را جاری کند و حتی اعلام اخطار های ایمنی برای رانندگان را نیز به وجود آورد. این در حالی است که بسیاری از محققان این روش را خطرناک دانسته و در نهایت باروری ابرها را منجر به طغیان و سیلاب های خطرناک می دانند. سفیان فرح کارشناس باروری ابرها از امارات می گوید: ما در این روش تنها میزان باران را افزایش داده و حتی همه ابرها را نیز باور نمی‌کنیم. زیرا نفوذ به برخی از ابرها ممکن است خطرناک باشد. اما امکان خطرات احتمالی دیگر نیز وجود دارد .زیرا در این روش علاوه بر بارهای الکتریکی از مواد شیمیایی نیز استفاده خواهد شد. این مواد شیمیایی که از بلورهای نمکی نانوذرات دی اکسید تیتانیوم شده در طبقه بندی مواد سرطان زای احتمالی برای انسان قرار گرفته است.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آژانس خبری فناوری تکنا ( Technology news agency : Techna ) از سال 1389 با نام تکنولوژی نیوز توسط جمعی از دانشجویان علاقه مند به حوزه علم و فناوری شروع به کار کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها، موبایلها، اپلیکیشن و نرم افزارها، کامپیوترها، سخت افزار و تجهیزات مدرن و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
تکنا توسط سرورهای اختصاصی پارس پک پشتیبانی میشود.
اختراعات  |  نجوم و هوافضا  |  پزشکی و سلامت  |  علمی فناوری  |  تحقیقات و پژوهش های علمی  |  اخبار زیست محیطی  |  کشفیات  |  رباتیک  |  اخبار میکروبیولوژی  |  iran technology news  |

source

توسط techkhabari