انگار ماریو علاقه‌ای ندارد که رکوردهای خود را به یکی از دوستان قدیمی خود بسپارد. همین چند روز پیش بود که اعلام کردیم که اولین قسمت بازی The Legend of Zelda رکورد گران‌ترین بازی تاریخ را به نام خود ثبت کرده است. با این حال، دوباره شرایط به نفع قهرمان نمادین و دوست‌داشتنی نینتندو یعنی ماریو بازگشته و نسخه‌ی نایابی از بازی «سوپر ماریو ۶۴» (Super Mario 64) رکورددار شده است.
نسخه‌ای دست‌نخورده از بازی سوپر ماریو ۶۴ که برای کنسول نینتندو ۶۴ منتشر شده است، با قیمت ۱.۵۶ میلیون دلار به فروش رسیده است. این رقم اختلاف قابل‌توجهی با رکورد قبلی دارد و به‌راحتی سوپر ماریو ۶۴ را گران‌ترین اثری می‌کند که در یک مزایده به فروش رفته است.
این رکورد چند روز پیش به قسمت اول بازی افسانه‌ی زلدا رسیده بود که یکی از نسخه‌های نایاب آن با قیمت ۸۷۰ هزار دلار فروخته شده بود. با این وجود، این رکورد فقط چند روز در اختیار افسانه‌ی زلدا باقی ماند. هرچند ۸۷۰ هزار دلار رقم بسیار عظیم و هنگفتی است اما نکته‌ی عجیب این است که رقم جدید تقریباً ۲ برابر رکورد قبلی است.
از آنجایی که بیش از ۱۱ میلیون نسخه از بازی سوپر ماریو ۶۴ به فروش رفته است، نمی‌توان گفت که این بازی کمیاب است اما شرایط برای این نسخه‌ی خاصی که با این قیمت فروش رفته متفاوت است و قطعاً یکی از نادرترین نسخه‌های موجود از این بازی بوده است.

اگرچه بازی‌های کنسول نینتندو ۶۴ در جعبه‌های مقوایی فروخته می‌شدند اما اینکه پس از ۲۵ سال از عرضه‌ شاهد یک نسخه‌ی فیزیکی باشیم که دست‌نخورده و در چنین شرایط فوق‌العاده‌ای حفظ شده باشد، در نوع خود خاص و بسیار نادر است. این نسخه که با قیمت ۱.۵۶ میلیون دلار به فروش رفته، توسط شرکت بسته‌بندی Wata با امتیاز ۹.۸ (از ۱۰) و سطح A++ درجه‌بندی شده است که تقریباً نشان از شرایط بی‌نقص آن دارد.
پدیده‌ی فروش و مزایده‌ی بازی‌های نایاب قدیمی پدیده‌ی عجیب و جدیدی است که در این چند سال بیشتر خودنمایی کرده و چندین بار رکورد آن جابجا شده است. با این مزایده‌ی جدید، رکورد از دست افسانه‌ی زلدا خارج شده و به این نسخه‌ی خاص بازی سوپر ماریو ۶۴ رسیده است.
قبل از آن هم در نوامبر سال ۲۰۲۰ این رکورد را بازی «سوپر ماریو برادرز ۳» در اختیار داشت که در مزایده‌ای با قیمت ۱۵۶ هزار دلار به فروش رفته بود. سوپر ماریو برادرز ۳ توانسته بود رکورد قبلی بازی سوپر ماریو برادرز ۱ را که در ماه ژوئیه به دست آمده بود، تصاحب کند. در آن زمان، نسخه‌ی ویژه‌ای از سوپر ماریو برادرز ۱ با قیمت ۱۱۴ هزار دلار فروخته شده بود.
سوپر ماریو 64
قبل از اینکه دو بازی افسانه‌ی زلدا و سوپر ماریو ۶۴ این رکوردهای عظیم را به نام خود ثبت کنند، رکورد گران‌ترین وسیله‌ی مربوط به بازی‌های ویدیویی متعلق به دستگاهی بود که هیچ‌گاه به‌صورت رسمی منتشر نشد و به سرانجامی نرسید. منظورم همکاری ناتمام نینتندو و پلی‌استیشن است که قرار بود در قالب کنسول نینتندو پلی‌استیشن وارد بازار شود. در مارس ۲۰۲۰ نسخه‌ی اولیه‌ و نایابی از این دستگاه با قیمت ۳۶۰ هزار دلار فروخته شد.
در خبر قبلی هم اشاره کردیم که هرچند این نسخه‌ها واقعاً کمیاب هستند، اما به هر حال چنین هزینه‌ای برای یک نسخه از بازی ویدیویی عجیب‌وغریب است. نمی‌خواهم کل آمار ذکرشده در این مطلب را با هم جمع کنم اما اگر فقط بخواهیم هزینه‌ی این دو نسخه از افسانه‌ی زلدا و سوپر ماریو ۶۴ را که در این هفته رکورد شکنی کردند، جمع کنیم، باید بگوییم که چیزی حدود ۲.۴۳ میلیون دلار خرج همین دو نسخه‌ی نایاب و کلکسیونی شده است. قضاوت را به خودتان می‌سپاریم!
منبع: VGC
صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *