شما تنها کسی نیستید که ممکن است ساعت‌ها در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید. در ابتدا شبکه‌های اجتماعی به عنوان راهکاری برای برقراری ارتباط با دوستان و نزدیکان تأسیس شدند. اما به مرور زمان به یک سرگرمی محبوب تبدیل شده‌اند که افراد از گروه‌های سنی مختلف در آن‌ها حضور دارند. ممکن است از حضور در شبکه‌های اجتماعی لذت ببرید و هر روز برای آن وقت بگذارید اما آیا به این کار اعتیاد پیدا کرده‌اید؟
برای تشخیص رسمی اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی روش ویژه‌ای وجود ندارد. اما امروزه استفاده‌ی بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی به طور فزاینده‌ای در حال گسترش است و به یک روال عادی تبدیل شده است. این میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند سلامت جسمی و روانی افراد را تهدید کند.
در این شرایط باید درباره‌ی مشکلاتی که استفاده‌ی نادرست از شبکه‌های اجتماعی باعث بروز آن‌ها می‌شود بیشتر بدانید و راهکارهای استفاده‌ی صحیح از این شبکه‌ها را بیاموزید.
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی
در سال‌های اخیر محبوبیت شبکه‌های اجتماعی به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است. فرقی نمی کند که افراد با چه هدفی از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند؛ برقراری ارتباط با دوستان و نزدیکان، تماشای ویدیو‌ها یا حتی وقت‌گذرانی. به هر حال بیشتر افراد به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان در این شبکه‌ها حضور دارند.
این پرسش مطرح می‌شود که چگونه یک سرگرمی به ظاهر بی‌خطر به یک اعتیاد تبدیل می‌شود؟
مانند سایر اعتیاد‌های رفتاری، استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند روی مغز شما تأثیر منفی بگذارد. استفاده‌ی بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یک نوع رفتار از روی اجبار باشد. در واقع این‌گونه افراد تا حدی به پیگیری پست‌ها، تصاویر و ویدیوها عادت کرده‌اند که نمی‌توانند این کار را رها کنند و همین رفتار در زمینه‌های دیگر زندگی آن‌ها تداخل ایجاد کرده است.
کارشناسان با توجه به میزان استفاده‌ی عمومی از شبکه‌های اجتماعی تخمین می‌زنند بیش از ۱۰ درصد مردم به این شبکه‌ها اعتیاد داشته باشند. البته هر کسی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند دچار اعتیاد نمی‌شود اما هر روز افراد بیشتری در این شبکه‌ها حضور پیدا می‌کنند و همین مسأله می‌تواند باعث شود تا افراد بیشتری در معرض اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرند.
در حالی که به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی سرگرمی آرامش‌بخشی هستند و استفاده از آن‌ها عواقبی ندارد، اما در واقع تأثیر قابل‌توجهی روی مغز می‌گذارند.
زمانی که وارد اپلیکیشن دلخواه خودتان می‌شوید، انتشار دوپامین در مغز شما افزایش می‌یابد. دوپامین یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی است که افزایش آن در مغز، حس لذت را ایجاد می‌کند. هنگامی که بعد از حضور در شبکه‌های اجتماعی میزان دوپامین افزایش پیدا می‌کند، مغز این فعالیت را به‌عنوان یک فعالیت ارزشمند شناسایی می‌کند که باید آن را تکرار کنید. به ویژه زمانی که خودتان پستی را ارسال می‌کنید و بازخورد مثبت می‌گیرید، این واکنش مغز بیشتر احساس می‌شود.
احساسات مثبتی که هنگام حضور در شبکه‌های اجتماعی تجربه می‌کنید، احساسات زودگذر هستند. راهکاری که مغز شما برای تقویت این احساسات مثبت انتخاب می‌کند در سایر اعتیاد‌ها هم مشاهده می‌شود. بنابراین، با کاهش تدریجی دوپامین و احساسات مثبت، برای افزایش دوباره‌ی آن‌ها به منشأ این افزایش باز خواهید گشت که اینجا منظور حضور در شبکه‌های اجتماعی است.
اگر به دلیل شغل یا بیماری ویژه‌ای که دارید مجبور هستید تنها بمانید،  ممکن است از شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد حواس‌پرتی استفاده کنید تا ذهن شما از شرایطی که در آن قرار گرفته‌اید کمی فاصله بگیرد. هر چه بیشتر ادامه دهید، مغزتان بیشتر شما را ترغیب می‌کند چرا که این فعالیت را به‌عنوان راهکاری برای کاهش تأثیرات تنهایی شناسایی کرده است که ممکن است یک تشخیص اشتباه باشد.
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی
اگر در استفاده از شبکه‌های اجتماعی زیاده‌روی نمی‌کنید، بعید است با تأثیرات منفی مواجه شوید اما هنگامی که بیش از اندازه در این شبکه‌ها حضور دارید، باید منتظر عواقب آن باشید. این استفاده‌ی نادرست می‌تواند آسیب‌های زیر را در پی داشته باشد؛
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی
یک متخصص بهداشت روانی می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا به شبکه‌های اجتماعی اعتیاد دارید یا فقط از حضور در آن‌ها لذت می‌برید. البته بین اعتیاد و یک عادت لذت‌بخش تفاوت‌های اساسی وجود دارد. اگر علائم زیر را در خودتان مشاهده می‌کنید، این رفتار شما اعتیاد است نه یک عادت لذت‌بخش.
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی
اگر به شبکه‌های اجتماعی اعتیاد پیدا کرده‌اید یا بیش از نیازتان در آن‌ها حضور دارید، خبر خوب این است که راهکارهایی برای کمک به شما وجود دارد که با اجرا کردن آن‌ها می‌توانید استفاده‌ از شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهید. برای اینکه در استفاده‌ از شبکه‌های اجتماعی به تعادل برسید، از راهکارهای زیر کمک بگیرید؛
همچنین مهم است که به صورت منظم و هر چند وقت یک‌بار استفاده از شبکه‌های اجتماعی را کاملا کنار بگذارید تا جنبه‌های واقعی زندگی را بیشتر تجربه کنید. مدت این استراحت به نیاز شما بستگی دارد؛ یک روز در هفته، یک ماه کامل یا حتی بیشتر.
امروزه شبکه‌های اجتماعی به طور فزاینده‌ای در حال گسترش هستند اما این شرایط نباید باعث شود که اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را یک روال حتمی و عادی در نظر بگیرید. می‌توانید با استراحت‌های مکرر و تعیین حد و مرز مشخص برای خودتان و فرزندانتان، قبل از ایجاد آسیب از وابستگی شدید به شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنید.
اگر گمان می‌کنید به شبکه‌های اجتماعی اعتیاد پیدا کرده‌اید، روش‌هایی برای درمان وجود دارد که به بهبود و تقویت روحیه‌ی شما هم کمک می‌کند. تردید نکنید و به یک متخصص بهداشت روانی مراجعه کنید تا در درمان این نوع اعتیاد به شما کمک کند.
منبع: Healthline


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *