شاید تا به حال برای شما سوال شده باشد که آیا روشی وجود دارد که با کمک آن سرعت رشد موها بیشتر شود؟ آیا محصولی وجود دارد که به سرعت رشد موها کمک کند؟ آیا تغییر در رژیم غذایی می‌تواند سرعت رشد مو را افزایش دهد؟ آیا دارو و درمانی برای سرعت رشد مو وجود دارد؟ در ادامه به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم و روش‌ها و ناکتی را برای افزایش سرعت رشد مو عنوان می‌کنیم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.
ساختار مو
یک حقیقت جالب در مورد مو وجود دارد و آن حقیقت این است که ما با تمام فولیکول‌هایی مویی که در طول عمر خواهیم داشت، به دنیا می‌آییم که حدود ۵ میلیون می‌شود. این حقیقت را آکادمی پوست‌شناسی آمریکا (AAD) فاش کرده است. از این تعداد، حدود ۱۰۰ هزار فولیکول روی پوست سر قرار دارد. حقیقت دیگری که در مورد ریزش مو وجود دارد این است که ریختن روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز، طبیعی است.
مو از ریشه در پایین فولیکول زیر پوست رشد می‌کند. خون موجود در پوست سر به فولیکول می‌رود و اکسیژن و مواد مغذی ریشه مو را تأمین می‌کند که به رشد مو کمک می‌کند.
وقتی موهایتان رشد می‌کند، پوست سر را کنار زده و از کنار غده‌ی چربی عبور می‌کند. بر اساس اطلاعات AAD، روغن ترشح شده از این غده است که موهای شما را براق و نرم می‌کند.
در حالی که ژنتیک نقش بسیار مهمی در رشد موهای سالم دارد، عوامل دیگری هم می‌توانند روی آن تأثیرگذار باشند. هیج راه حل یا گزینه‌ی جادویی برای رشد سریع و لحظه‌ای مو وجود ندارد. اما چندین روش طبیعی و محصولات مختلف وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید رشد موهای خود را افزایش دهید. رژیم غذایی بعد از ژنتیک مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در رشد و سلامت مو است.
گر می‌خواهید موهایی سالم‌تر داشته باشید که سرعت رشد بیشتری داشته باشند، این چند روش را امتحان کنید. اگر بخت با شما یار باشد و از نظر ژنتیکی موهای خوبی داشته باشید، می‌توانید خیلی زود نتایج این روش‌ها را مشاهده کنید.
غذاهای مناسب برای سرعت رشد مو
ما نمی‌توانیم تمام عواملی را که بر رشد مو تأثیرگذار هستند کنترل کنیم، اما می‌توانیم با اجتناب کردن از برخی رفتارهای اشتباه، تا حدی از رشد نادرست موها و حتی ریزش آن جلوگیری کنیم. رژیم‌های غذایی محدودکننده می‌توانند منابع و مواد مغذی لازم برای رشد مو را کاهش دهند. از آنجا که رشد مو نسبت به بسیاری از عملکردهای دیگر بدن در اولویت قرار ندارد، به محض اینکه بدن شما دچار کمبود مواد غذایی شود اولین جایی که دچار آسیب‌های ناشی از این کمبود می‌شود، موهای شما است. حتی بعد از اصلاح رژیم غذایی، معمولاً ریزش مو تا مدتی ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل باید قبل از اینکه بدن دچار کمبود مواد غذایی شود، از رژیم‌های نادرست اجتناب کنید.
یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد ریزش مو و کم شدن سرعت رشد مو، رژیم‌های غذایی غیراصولی است که معمولاً برای لاغری توصیه می‌شود. هرگز بدون توصیه‌ی پزشک و متخصص تغذیه، رژیم نگیرید و هیچ ماده‌ی غذایی مفیدی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید.
اگر رژیم غذایی محدود داشته باشید موهای شما به طور مطلوب رشد نمی‌کنند و دچار ریزش مو هم می‌شوید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای سلامت کل بدن از جمله موها ضرورت دارد. یک رژیم غذایی مناسب دارای میزان کافی پروتئین است. پروتئین برای رشد مطلوب موها ضروری است. بهتر است که روزانه ۵۰ گرم پروتئین یا بیشتر مصرف کنید تا موهای سالم داشته باشید و سرعت رشد مو را افزایش دهید.
همه می‌دانیم که مصرف خوراکی کافئین می‌تواند انرژی بدن را افزایش دهد و حال و هوای ما را بهتر کند اما یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ نیز نشان داده است که کافئین می‌تواند رشد مو را افزایش دهد. بر اساس این تحقیق، کافئین می‌تواند رشد موهای جدید را در سطح مولکولی و سلول تحریک کند و تأثیرات آن هم در مردان و هم در زنان ثابت شده است. این روزها در بازار محصولات فراوانی برای مو تولید می‌شود که حاوی کافئین هستند؛ از شامپوهای تقویتی گرفته تا سرم‌های مو.
عصاره گیاهی برای سرعت رشد مو
عصاره‌های گیاهی نه تنها رایحه‌ی خوبی دارند می‌توانند خواص فراوانی برای سلامت بدن از جمله موها داشته باشند. یک تحقیق نشان داده است که مصرف روزانه‌ی ۴۰۰ میلی‌گرم روغن دانه‌ی کدو به شکل کپسول می‌تواند باعث افزایش رشد مو در مردان شود. بعد از ۲۴ هفته، مردانی که در این تحقیق روغن دانه‌ی کدو مصرف کرده بودند شاهد افزایش ۴۰ درصدی در تراکم و تعداد تارهای مو بودند.
تحقیق دیگر روی ۴ دسته موش آزمایشگاهی انجام شد که هر دسته درمان متفاوتی برای رشد مو دریافت کردند. این روش‌های درمانی شامل محلول نمک، روغن جوجوبا، ماینوکسیدیل ۳ درصد و عصاره‌ی نعناع فلفلی بود. نتایج این تحقیق نشان داد گروهی که تحت درمان با عصاره‌ی نعناع فلفلی قرار گرفته بودند بیشترین میزان رشد مو را نشان دادند. تأثیر این درمان شامل ضخیم شدن مو، افزایش عمق و تعداد فولیکول‌ها بود. تحقیقات نشان داده است که عصاره‌ی  رزماری هم می‌تواند به اندازه‌ی ماینوکسیدیل در رشد مو تأثیرگذار باشد.
برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب خاص برای سلامت کلی بدن مهم هستند و همچنین در تأمین انرژی مورد نیاز بدن برای رشد مو نقش اساسی دارند. این مواد مغذی و ویتامین‌ها شامل موارد زیر است:
یک تحقیق نشان داده است که مصرف مکمل‌های امگا ۳ و امگا ۶ به مدت ۶ ماه می‌تواند از مو در برابر ریزش محافظت کند. داده‌های یک تحقیق دیگر نیز نشان داده است که سطح پایین روی در بدن می‌تواند نقش مهمی در ریزش مو داشته باشد. در حالی که تحقیقات ثابت‌کننده‌ی تاثیر بیوتین برای رشد مو محدود است اما بررسی برخی موارد نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های بیوتین باعث سلامت ناخن و مو شده است.
البته بهتر است که این مواد غذایی را از طریق خوراکی‌ها و رژیم غذایی دریافت کنید اما اگر رژیم غذایی مناسبی ندارید با کمک مکمل‌ها می‌توانید کمبودهای بدن خود را جبران کنید. قبل از مصرف هر مکمل، حتما با پزشک مشورت کنید.
ماساژ پوست سر می‌تواند باعث آرامش و کاهش استرس شود. بر اساس نتایج یک تحقیق کوچک در سال ۲۰۱۶، این کار یعنی ماساژ منظم پوست سر می‌تواند باعث حفظ سلامت موها و تحریک رشد آن‌ها شود. در این تحقیق، تأثیرات ۴ دقیقه ماساژ روزانه‌ی پوست سر بررسی شده است. بعد از ۲۴ هفته محققان دریافتند که مردان شرکت‌کننده در این تحقیق، شاهد افزایش ضخامت موهای خود بودند.
در حالی که این تحقیق تغییرات قابل ملاحظه‌ای در رشد مو نشان نداده است اما ثابت کرده است که ماساژ پوست سر با گشاد کردن عروق خونی زیر پوست، باعث محکم‌تر شدن و ضخیم‌تر شدن تارهای مو می‌شود. در نتیجه موها کمتر آسیب می‌بینند و کمتر دچار ریزش می‌شوند.
برای ماساژ پوست سر می‌توانید از یک متخصص ماساژ کمک بگیرید یا خودتان در خانه با کمک ابزارهای ماساژور یا ویدیوهای آموزشی، ماساژ پوست سر را انجام دهید.
استفاده از روش درمانی PRP در افرادی که مبتلا به ریزش مو هستند، نتایج مثبتی نشان داده است. البته برای اثبات تأثیرگذاری آن تحقیقات کنترل‌شده‌ی بیشتری نیاز است اما یک تحقیق نشان داده است که PRP می‌تواند یک روش درمانی مؤثر برای ریزش مو باشد. PRP یک درمان موفقیت‌آمیز است که از تزریق پلاکت‌های خود بیمار برای ترمیم و تسریع رشد مو استفاده می‌کند. پلاکت‌ها پروتئینی هستند که از جریان خون و DNA شخص استخراج می‌شوند و وقتی دوباره در بدن تزریق می‌شوند می‌توانند مانند سلول‌های بنیادی عمل کنند.
تزریق PRP در پوست سر می‌تواند فولیکول‌های خفته‌ی مو را از خواب بیدار کند و در نتیجه باعث رشد بیشتر آن‌ها شود. درمان یک بار در ماه، به مدت ۳ ماه و بعد از آن هر ۶ ماه یک بار انجام می‌شود.
استفاده از اتو مو
حرارت ناشی از دستگاه‌های فرکننده، سشوار و اتو مو می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و باعث شکستگی و موخوره شود. اگرچه ممکن است به طور کلی اجتناب از این وسایل ممکن نباشد اما می‌توانید تعداد دفعات استفاده از این ابزارها را محدود کنید. کاهش دمای ابزارهای حالت‌دهنده‌ی مو که با حرارت کار می‌کنند، می‌تواند به کاهش آسیب های مو کمک کند.
علاوه بر این، طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام شده است، با استفاده از محصولات محافظ  از حرارت قبل از استفاده از ابزارهای حالت دهنده، ممکن است آسیب مو به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند. این محصولات یک لایه‌ی محافظ روی مو ایجاد می‌کنند که مانع از دست رفتن رطوبت مو می‌شود. خوشبختانه محصولات زیادی برای حفظ رطبوت و مراقبت از مو در برابر حرارت این وسایل تولید شده است.
برخی مواد شیمیایی مثل ماینوکسیدیل وجود دارند که مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته‌اند و نتایج مثبتی در زمینه‌ی افزایش رشد مو نشان داده‌اند. از ماینوکسیدیل و محصولات تهیه شده از آن برای درمان ریزش موی ارثی پشت سر استفاده می‌کنند. برخی از محصولات حاوی ماینوکسیدیل نیازی به تجویز پزشک ندارند اگر غلظت ماینوکسیدیل آن‌ها کمتر از درصد مشخص باشد. اما برخی محصولات باید زیر نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند. برای اینکه تأثیرات استفاده از این محصولات را مشاهده کنید باید تا ۴ ماه آن را استفاده کنید.
رنگ کردن مو
وقتی موهای خود را رنگ می‌کنید در واقع بافت و ساختار آن‌ها را با مواد شیمیایی تغییر می‌دهید. این فرایند می‌تواند به موها استرس وارد کند و باعث ایجاد مشکلات متعدد از جمله موخوره و ریزش شود. اگر تعداد دفعات رنگ کردن مو را کاهش دهید یا اصلا موهای خود را رنگ نکنید، ریزش آن کمتر می‌شود و به مرور زمان رشد آن افزایش پیدا می‌کند.
ژنتیک یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در رشد مو است. اما غیر از ژنتیک عوامل دیگری هم در سلامت موها نقش دارند. هیچ فرمول جادویی برای رشد سریع مو وجود ندارد اما رعایت کردن برخی نکات و انجام برخی اقدامات می‌تواند رشد مو را تحریک کند و باعث شود که موی سالم و زیبا داشته باشید.
داشتن یک رژیم غذایی سالم که حاوی مواد مغذی و مقدار کافی پروتئین باشد، برای رشد و سلامت مو اهمیت زیادی دارد. استفاده از برخی محصولات درمانی نیز می‌تواند رشد مو را بیشتر کند. کمتر کردن استفاده از وسایل حالت‌دهنده‌ی مو که با حرارت زیاد کار می‌کنند و استفاده‌ی کمتر از مواد شیمیایی مثل رنگ مو، سلامت و زیبایی موهای شما را تضمین می‌کند.
اگر دچار مشکلاتی مثل ریزش مو یا کاهش سرعت رشد مو هستید، ممکن است بیماری‌های زمینه‌ای یا فاکتورهای پنهان در ایجاد آن نقش داشته باشند. در این صورت حتماً به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های لازم را دریافت کنید و سلامت و زیبایی را به موهای خود برگردانید.
منبع: Healthline


source

توسط techkhabari

نظرات بسته هستند.