شاید تا به حال برای شما سوال شده باشد که آیا روشی وجود دارد که با کمک آن سرعت رشد موها بیشتر شود؟ آیا محصولی وجود دارد که به سرعت رشد موها کمک کند؟ آیا تغییر در رژیم غذایی می‌تواند سرعت رشد مو را افزایش دهد؟ آیا دارو و درمانی برای سرعت رشد مو وجود دارد؟ در ادامه به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم و روش‌ها و ناکتی را برای افزایش سرعت رشد مو عنوان می‌کنیم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.
ساختار مو
یک حقیقت جالب در مورد مو وجود دارد و آن حقیقت این است که ما با تمام فولیکول‌هایی مویی که در طول عمر خواهیم داشت، به دنیا می‌آییم که حدود ۵ میلیون می‌شود. این حقیقت را آکادمی پوست‌شناسی آمریکا (AAD) فاش کرده است. از این تعداد، حدود ۱۰۰ هزار فولیکول روی پوست سر قرار دارد. حقیقت دیگری که در مورد ریزش مو وجود دارد این است که ریختن روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز، طبیعی است.
مو از ریشه در پایین فولیکول زیر پوست رشد می‌کند. خون موجود در پوست سر به فولیکول می‌رود و اکسیژن و مواد مغذی ریشه مو را تأمین می‌کند که به رشد مو کمک می‌کند.
وقتی موهایتان رشد می‌کند، پوست سر را کنار زده و از کنار غده‌ی چربی عبور می‌کند. بر اساس اطلاعات AAD، روغن ترشح شده از این غده است که موهای شما را براق و نرم می‌کند.
در حالی که ژنتیک نقش بسیار مهمی در رشد موهای سالم دارد، عوامل دیگری هم می‌توانند روی آن تأثیرگذار باشند. هیج راه حل یا گزینه‌ی جادویی برای رشد سریع و لحظه‌ای مو وجود ندارد. اما چندین روش طبیعی و محصولات مختلف وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید رشد موهای خود را افزایش دهید. رژیم غذایی بعد از ژنتیک مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در رشد و سلامت مو است.
گر می‌خواهید موهایی سالم‌تر داشته باشید که سرعت رشد بیشتری داشته باشند، این چند روش را امتحان کنید. اگر بخت با شما یار باشد و از نظر ژنتیکی موهای خوبی داشته باشید، می‌توانید خیلی زود نتایج این روش‌ها را مشاهده کنید.
غذاهای مناسب برای سرعت رشد مو
ما نمی‌توانیم تمام عواملی را که بر رشد مو تأثیرگذار هستند کنترل کنیم، اما می‌توانیم با اجتناب کردن از برخی رفتارهای اشتباه، تا حدی از رشد نادرست موها و حتی ریزش آن جلوگیری کنیم. رژیم‌های غذایی محدودکننده می‌توانند منابع و مواد مغذی لازم برای رشد مو را کاهش دهند. از آنجا که رشد مو نسبت به بسیاری از عملکردهای دیگر بدن در اولویت قرار ندارد، به محض اینکه بدن شما دچار کمبود مواد غذایی شود اولین جایی که دچار آسیب‌های ناشی از این کمبود می‌شود، موهای شما است. حتی بعد از اصلاح رژیم غذایی، معمولاً ریزش مو تا مدتی ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل باید قبل از اینکه بدن دچار کمبود مواد غذایی شود، از رژیم‌های نادرست اجتناب کنید.
یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد ریزش مو و کم شدن سرعت رشد مو، رژیم‌های غذایی غیراصولی است که معمولاً برای لاغری توصیه می‌شود. هرگز بدون توصیه‌ی پزشک و متخصص تغذیه، رژیم نگیرید و هیچ ماده‌ی غذایی مفیدی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید.
اگر رژیم غذایی محدود داشته باشید موهای شما به طور مطلوب رشد نمی‌کنند و دچار ریزش مو هم می‌شوید. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای سلامت کل بدن از جمله موها ضرورت دارد. یک رژیم غذایی مناسب دارای میزان کافی پروتئین است. پروتئین برای رشد مطلوب موها ضروری است. بهتر است که روزانه ۵۰ گرم پروتئین یا بیشتر مصرف کنید تا موهای سالم داشته باشید و سرعت رشد مو را افزایش دهید.
همه می‌دانیم که مصرف خوراکی کافئین می‌تواند انرژی بدن را افزایش دهد و حال و هوای ما را بهتر کند اما یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ نیز نشان داده است که کافئین می‌تواند رشد مو را افزایش دهد. بر اساس این تحقیق، کافئین می‌تواند رشد موهای جدید را در سطح مولکولی و سلول تحریک کند و تأثیرات آن هم در مردان و هم در زنان ثابت شده است. این روزها در بازار محصولات فراوانی برای مو تولید می‌شود که حاوی کافئین هستند؛ از شامپوهای تقویتی گرفته تا سرم‌های مو.
عصاره گیاهی برای سرعت رشد مو
عصاره‌های گیاهی نه تنها رایحه‌ی خوبی دارند می‌توانند خواص فراوانی برای سلامت بدن از جمله موها داشته باشند. یک تحقیق نشان داده است که مصرف روزانه‌ی ۴۰۰ میلی‌گرم روغن دانه‌ی کدو به شکل کپسول می‌تواند باعث افزایش رشد مو در مردان شود. بعد از ۲۴ هفته، مردانی که در این تحقیق روغن دانه‌ی کدو مصرف کرده بودند شاهد افزایش ۴۰ درصدی در تراکم و تعداد تارهای مو بودند.
تحقیق دیگر روی ۴ دسته موش آزمایشگاهی انجام شد که هر دسته درمان متفاوتی برای رشد مو دریافت کردند. این روش‌های درمانی شامل محلول نمک، روغن جوجوبا، ماینوکسیدیل ۳ درصد و عصاره‌ی نعناع فلفلی بود. نتایج این تحقیق نشان داد گروهی که تحت درمان با عصاره‌ی نعناع فلفلی قرار گرفته بودند بیشترین میزان رشد مو را نشان دادند. تأثیر این درمان شامل ضخیم شدن مو، افزایش عمق و تعداد فولیکول‌ها بود. تحقیقات نشان داده است که عصاره‌ی  رزماری هم می‌تواند به اندازه‌ی ماینوکسیدیل در رشد مو تأثیرگذار باشد.
برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب خاص برای سلامت کلی بدن مهم هستند و همچنین در تأمین انرژی مورد نیاز بدن برای رشد مو نقش اساسی دارند. این مواد مغذی و ویتامین‌ها شامل موارد زیر است:
یک تحقیق نشان داده است که مصرف مکمل‌های امگا ۳ و امگا ۶ به مدت ۶ ماه می‌تواند از مو در برابر ریزش محافظت کند. داده‌های یک تحقیق دیگر نیز نشان داده است که سطح پایین روی در بدن می‌تواند نقش مهمی در ریزش مو داشته باشد. در حالی که تحقیقات ثابت‌کننده‌ی تاثیر بیوتین برای رشد مو محدود است اما بررسی برخی موارد نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های بیوتین باعث سلامت ناخن و مو شده است.
البته بهتر است که این مواد غذایی را از طریق خوراکی‌ها و رژیم غذایی دریافت کنید اما اگر رژیم غذایی مناسبی ندارید با کمک مکمل‌ها می‌توانید کمبودهای بدن خود را جبران کنید. قبل از مصرف هر مکمل، حتما با پزشک مشورت کنید.
ماساژ پوست سر می‌تواند باعث آرامش و کاهش استرس شود. بر اساس نتایج یک تحقیق کوچک در سال ۲۰۱۶، این کار یعنی ماساژ منظم پوست سر می‌تواند باعث حفظ سلامت موها و تحریک رشد آن‌ها شود. در این تحقیق، تأثیرات ۴ دقیقه ماساژ روزانه‌ی پوست سر بررسی شده است. بعد از ۲۴ هفته محققان دریافتند که مردان شرکت‌کننده در این تحقیق، شاهد افزایش ضخامت موهای خود بودند.
در حالی که این تحقیق تغییرات قابل ملاحظه‌ای در رشد مو نشان نداده است اما ثابت کرده است که ماساژ پوست سر با گشاد کردن عروق خونی زیر پوست، باعث محکم‌تر شدن و ضخیم‌تر شدن تارهای مو می‌شود. در نتیجه موها کمتر آسیب می‌بینند و کمتر دچار ریزش می‌شوند.
برای ماساژ پوست سر می‌توانید از یک متخصص ماساژ کمک بگیرید یا خودتان در خانه با کمک ابزارهای ماساژور یا ویدیوهای آموزشی، ماساژ پوست سر را انجام دهید.
استفاده از روش درمانی PRP در افرادی که مبتلا به ریزش مو هستند، نتایج مثبتی نشان داده است. البته برای اثبات تأثیرگذاری آن تحقیقات کنترل‌شده‌ی بیشتری نیاز است اما یک تحقیق نشان داده است که PRP می‌تواند یک روش درمانی مؤثر برای ریزش مو باشد. PRP یک درمان موفقیت‌آمیز است که از تزریق پلاکت‌های خود بیمار برای ترمیم و تسریع رشد مو استفاده می‌کند. پلاکت‌ها پروتئینی هستند که از جریان خون و DNA شخص استخراج می‌شوند و وقتی دوباره در بدن تزریق می‌شوند می‌توانند مانند سلول‌های بنیادی عمل کنند.
تزریق PRP در پوست سر می‌تواند فولیکول‌های خفته‌ی مو را از خواب بیدار کند و در نتیجه باعث رشد بیشتر آن‌ها شود. درمان یک بار در ماه، به مدت ۳ ماه و بعد از آن هر ۶ ماه یک بار انجام می‌شود.
استفاده از اتو مو
حرارت ناشی از دستگاه‌های فرکننده، سشوار و اتو مو می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و باعث شکستگی و موخوره شود. اگرچه ممکن است به طور کلی اجتناب از این وسایل ممکن نباشد اما می‌توانید تعداد دفعات استفاده از این ابزارها را محدود کنید. کاهش دمای ابزارهای حالت‌دهنده‌ی مو که با حرارت کار می‌کنند، می‌تواند به کاهش آسیب های مو کمک کند.
علاوه بر این، طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام شده است، با استفاده از محصولات محافظ  از حرارت قبل از استفاده از ابزارهای حالت دهنده، ممکن است آسیب مو به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند. این محصولات یک لایه‌ی محافظ روی مو ایجاد می‌کنند که مانع از دست رفتن رطوبت مو می‌شود. خوشبختانه محصولات زیادی برای حفظ رطبوت و مراقبت از مو در برابر حرارت این وسایل تولید شده است.
برخی مواد شیمیایی مثل ماینوکسیدیل وجود دارند که مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته‌اند و نتایج مثبتی در زمینه‌ی افزایش رشد مو نشان داده‌اند. از ماینوکسیدیل و محصولات تهیه شده از آن برای درمان ریزش موی ارثی پشت سر استفاده می‌کنند. برخی از محصولات حاوی ماینوکسیدیل نیازی به تجویز پزشک ندارند اگر غلظت ماینوکسیدیل آن‌ها کمتر از درصد مشخص باشد. اما برخی محصولات باید زیر نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند. برای اینکه تأثیرات استفاده از این محصولات را مشاهده کنید باید تا ۴ ماه آن را استفاده کنید.
رنگ کردن مو
وقتی موهای خود را رنگ می‌کنید در واقع بافت و ساختار آن‌ها را با مواد شیمیایی تغییر می‌دهید. این فرایند می‌تواند به موها استرس وارد کند و باعث ایجاد مشکلات متعدد از جمله موخوره و ریزش شود. اگر تعداد دفعات رنگ کردن مو را کاهش دهید یا اصلا موهای خود را رنگ نکنید، ریزش آن کمتر می‌شود و به مرور زمان رشد آن افزایش پیدا می‌کند.
ژنتیک یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در رشد مو است. اما غیر از ژنتیک عوامل دیگری هم در سلامت موها نقش دارند. هیچ فرمول جادویی برای رشد سریع مو وجود ندارد اما رعایت کردن برخی نکات و انجام برخی اقدامات می‌تواند رشد مو را تحریک کند و باعث شود که موی سالم و زیبا داشته باشید.
داشتن یک رژیم غذایی سالم که حاوی مواد مغذی و مقدار کافی پروتئین باشد، برای رشد و سلامت مو اهمیت زیادی دارد. استفاده از برخی محصولات درمانی نیز می‌تواند رشد مو را بیشتر کند. کمتر کردن استفاده از وسایل حالت‌دهنده‌ی مو که با حرارت زیاد کار می‌کنند و استفاده‌ی کمتر از مواد شیمیایی مثل رنگ مو، سلامت و زیبایی موهای شما را تضمین می‌کند.
اگر دچار مشکلاتی مثل ریزش مو یا کاهش سرعت رشد مو هستید، ممکن است بیماری‌های زمینه‌ای یا فاکتورهای پنهان در ایجاد آن نقش داشته باشند. در این صورت حتماً به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های لازم را دریافت کنید و سلامت و زیبایی را به موهای خود برگردانید.
منبع: Healthline


source

توسط techkhabari

13,237 دیدگاه برای “۱۰ روش عالی برای افزایش سرعت رشد مو”
 1. Hi there! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward
  this post to him. Pretty sure he will have a good
  read. Thank you for sharing!

 2. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your weblog? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would
  definitely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Cheers!

 3. MultiVAC is a high-throughput flexible blockchain platform based on all-dimensional sharding.
  It’s a next-generation public blockchain platform built for integration with large-scale decentralized applications.

  MultiVAC is developing the first solution in the world characterized by speediness,
  efficiency, and all-dimensional sharding to expand its capacity in computation, transmission, and storage.
  It realizes the maximum throughput.

 4. Spot on with this write-up, I seriously feel this website needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks
  for the information!

 5. I think that is one of the such a lot significant info for me.
  And i am glad reading your article. But should observation on few basic things, The website style is perfect, the articles is actually excellent : D.
  Excellent process, cheers

 6. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and
  you are just too excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is really a
  terrific web site.

 7. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just extremely magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating
  and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care
  for to keep it sensible. I can’t wait to read much
  more from you. This is actually a great site.

 8. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 9. Анонимная ССЫЛКА “наркологическая клиника ССЫЛКА “Нарко Рехаб” – работает в премиальном сегменте по доступным для пациентов ценам. Многолетний опыт специалистов центра анонимной наркологии и высший уровень медицинского оснащения больницы – позволяют оказывать качественные лечебные услуги для наркоманов и алкоголиков. Для пациентов нашего круглосуточного стационара 24/7 открыта бесплатная горячая линия по вопросам лечения, кроме того, чтобы вызвать нарколога на дом за 5 минут – и согласовать необходимую помощь с дежурным доктором. Статистика показывает, что наиболее востребованы среди населения Москве следующие услуги наркологической клиники.
  Наркологическая клиника

 10. My partner and I stumbled over here by a different
  page and thought I may as well check things
  out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your web page yet
  again.

 11. Hi there everyone, it’s my first visit at this web site, and paragraph is actually fruitful in favor
  of me, keep up posting these types of articles or reviews.

 12. Thank you for another wonderful article. Where else may anybody get that kind
  of information in such an ideal manner of writing?
  I have a presentation next week, and I’m at the search for such info.

 13. Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take
  a look at and do so! Your writing taste has been surprised me.
  Thanks, quite nice post.

 14. Can I just say what a relief to uncover an individual who truly understands what they are discussing online.

  You certainly understand how to bring a problem to
  light and make it important. More people need to read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular given that you definitely have the gift.

 15. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 16. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your
  website to come back later on. Cheers

 17. Nice blog here! Also your web site so much up fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate
  link for your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 18. Can I simply say what a comfort to discover somebody that actually knows what
  they are discussing on the web. You definitely know
  how to bring a problem to light and make it important.
  More people really need to look at this and understand this side
  of your story. I was surprised that you’re not more
  popular because you most certainly possess the gift. dry herb vaporizer rebranded

  Here is my site :: 510 thread vape OEM

 19. It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m happy that you shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 20. Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through
  some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 21. You made some really good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 22. Whats up are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and create my own. Do you need any coding knowledge
  to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 23. Fantastic site. A lot of useful information here. I’m sending it to a few buddies ans additionally
  sharing in delicious. And naturally, thanks in your effort!