دقایقی قبل برندگان جشنواره کن ۲۰۲۱ اعلام شدند و جایزه‌ی بزرگ هیأت داوران به اصغر فرهادی و فیلم «قهرمان» رسید و نخل طلا هم سهم فیلم «تیتان» (Titane‎) به کارگردانی ژولیا دوکورنو شد.
رقابت برای کسب جوایز اصلی در هفتاد‌و‌چهارمین دوره‌ی جشنواره فیلم کن بسیار بالا بود. جدول رتبه‌بندی فیلم‌ها توسط منتقدان فرانسوی و بین‌المللی و نقدهای منتشر شده برای فیلم‌های بخش مسابقه نشان می‌داد برخی از آثار حاضر در این دوره از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در این رقابت تنگاتنگ ژولیا دوکورنو، کارگردان فرانسوی که بیشتر با فیلم «خام» شناخته می‌شود توانست نخل طلا را به خانه ببرد و جایزه بزرگ هم به طور مشترک سهم قهرمان ساخته‌ی اصغر فرهادی و کوپه شماره ۶ به کارگردانی جوهو کاسمانن شد.
مطابق انتظارات جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه به «ماشین من را بران» رسید و جایزه‌ی بهترین کارگردانی هم از آن لئو کاراکس شد. بازنده‌ی بزرگ جشنواره کن ۲۰۲۱ را هم می‌توان وس اندرسون و فیلم پر ستاره‌ی «گزارش فرانسوی» دانست. بسیاری تصور می‌کردند یکی از جوایز اصلی به این فیلم برسد، اما چنین نشد.
اسپایک لی کارگردان آمریکایی برنده‌ی اسکار به‌عنوان رییس هیأت داوران در کنار او متی دیوپ کارگردان فرانسوی-سنگالی، میلن فارمر خواننده و ترانه‌سرای کانادایی- فرانسوی، مگی جیلنهال فیلم‌نامه‌نویس و کارگران اهل آمریکا، جسیکا هاسنر کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اتریشی، ملانی لورن بازیگر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی، کلبر مندونسا فیلیو فیلم‌ساز برزیلی، طاهر رحیم بازیگر مطرح فرانسوی و سانگ کانگ-هو بازیگر اهل کره جنوبی، فیلم‌های بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره کن ۲۰۲۱ را داوری کردند.
هفتاد و چهارمین دوره‌ی جشنواره فیلم کن از ۶ تا ۱۷ جولای (۱۵ تا ۲۶ تیر) برگزار شد.برسام عزیز
۲ اسکاری که استاد فرهادی پیش از این کسب کرده ، بالاتر از بسیاری از کارگردانان بزرگ تاریخ سینمای جهان بوده که نتونستند چنین افتخاری کسب کنند
ایشون باعث افتخار و مباهات ایران هستند
نظر شما هم محترمه
دیدن داره از ایران بد میگه گفتن یک جایزه همینجوری مشترک بهش بدیم

source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *